Nowy szyb przedłuży życie jaworznickiej kopalni

  Nowy szyb przedłuży życie jaworznickiej kopalni

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Już za 10 lat do Heleny, Karoliny, Traugutta, Leopolda i Kazimierza dołączy Grzegorz. Tym imieniem Południowy Koncern Węglowy ochrzci nowy szyb w kopalni Sobieski w Jaworznie, który ma przedłużyć życie zakładu o 30 lat.
  "Grzegorz" powstanie w dzielnicy Byczyna i przez kilka lat będzie tzw. szybem awaryjnym i wentylacyjnym. Spółka zbiera oferty na wyłonienie wykonawcy, który opracuje dokumentację regulującą stan planistyczny szybu.

  Obecnie w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie pracuje około 3000 osób.
  - Inwestycje PKW zapewnią na wiele lat miejsca pracy dla tysięcy osób - zapewnia Paweł Gniadek, dyrektor departamentu komunikacji rynkowej i PR Tauron Polska Energia SA. Dodaje, że "Grzegorz" przedłuży żywot kopalni o kolejne trzydzieści lat.

  - Wiemy o tym, że pokłady węgla muszą się kiedyś skończyć. Ale dzięki "Grzegorzowi" ja i moi koledzy nie musimy na razie martwić się o to, że pójdziemy na bezrobocie - mówi Paweł Kostecki, maszynista elektrowozu.
  Górnikom chodzi też o stałą dostawę tlenu do kopalni.

  - W tej chwili chodniki, na których pracujemy, sięgają aż po samą Trzebinię. Powietrze, które jest wpompowywane do naszego rejonu, pochodzi z wentylatorów znajdujących się w centrum Jaworzna. Ale gdy już do nas dotrze, nie jest najlepszej jakości. Przez to na dole panuje wilgoć, jest gorąco i duszno. Dlatego z początku "Grzegorz" będzie pełnić funkcję szybu wentylacyjnego, który zapewni dopływ powietrza do wszystkich poziomów kopalni - mówi Jarosław Pancerz, który w kopalni zajmuje się obsługą przewoźnika taśmowego.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   takie dziennikarstwo!

   AFE (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Nie dziwcie się Panowie górnicy! Wszak to Pani ZIELONKA!
   Czas by pojechała w las, w kierunku Libiąża, z ul.Krakowskiej!!!!!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zagalopowałeś się kolego.

   Zgłoś naruszenie treści / 101 / 104

   Cytat:
   W tekście jest także inna bzdura: powietrze nie wpompowywuje się za pomocą wentylatorów ale wyciąga nimi zużyte.
   Radzę Pani redaktor zasięgnąć trochę elementarnej wiedzy z zakresu górnictwa...rozwiń całość

   Cytat:
   W tekście jest także inna bzdura: powietrze nie wpompowywuje się za pomocą wentylatorów ale wyciąga nimi zużyte.
   Radzę Pani redaktor zasięgnąć trochę elementarnej wiedzy z zakresu górnictwa albo zmienić zawód a nie pisać bzdur!


   Nie słyszałeś o wentylcji tłoczno-ssacej ? Na jakiej ty kopalni pracujesz, żeś takiego typu wentylacji chodnika nie poznał ? Ja pracuję na Janinie i tłoczne Korfmanny to standard.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Piszecie totalne bzdury

   eliam75 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 81 / 76

   W tekście jest także inna bzdura: powietrze nie wpompowywuje się za pomocą wentylatorów ale wyciąga nimi zużyte.
   Radzę Pani redaktor zasięgnąć trochę elementarnej wiedzy z zakresu górnictwa albo...rozwiń całość

   W tekście jest także inna bzdura: powietrze nie wpompowywuje się za pomocą wentylatorów ale wyciąga nimi zużyte.
   Radzę Pani redaktor zasięgnąć trochę elementarnej wiedzy z zakresu górnictwa albo zmienić zawód a nie pisać bzdur!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dudnienie

   ida (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ten szyb wentylacyjny powoduje dudnienie w mieszkaniach znajdujących się w sąsiednich blokach. Mieszkam w bezpośrednim sąsiedztwie tego szybu. To dudnienie jest dla mnie nie do zniesienia...rozwiń całość

   ten szyb wentylacyjny powoduje dudnienie w mieszkaniach znajdujących się w sąsiednich blokach. Mieszkam w bezpośrednim sąsiedztwie tego szybu. To dudnienie jest dla mnie nie do zniesienia szczególnie po południu i wieczorem. Powoduje to rozstrój nerwowy. Muszę się stąd wynieść, do nie mogę tego ścierpieć. Na zewnątrz tak się tego nie odczuwa jak w tym bloku z wielkiej płyty. A do tego dochodzi smród z okolicznych chałup, które w chłodniejszych porach roku spalają nie wiadomo co, aby ogrzać swoje pielesze i przy okazji innych podtruć. Po co komu te kopalnie, które wydobywają jakieś bezużyteczne paskudztwo zatruwające środowisko.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Grzegorz przedłuży życie kopalni o 30 lat

   brzoza 76 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 114 / 93

   Kolejny raz mamy dziennikarską wpadkę na temat górnictwa (a właściwie dwie). Pierwsza: co to jest "przewoźnik taśmowy"? Pracuję w górnictwie już parę lat, poznałem to i owo ale ten zwrot jest dla...rozwiń całość

   Kolejny raz mamy dziennikarską wpadkę na temat górnictwa (a właściwie dwie). Pierwsza: co to jest "przewoźnik taśmowy"? Pracuję w górnictwie już parę lat, poznałem to i owo ale ten zwrot jest dla mnie nowy. Powiedzmy że to możemy uznać za chochlika (mam nadzieje że dobrze napisałem), druga sprawa jest juz brakiem elementarnej wiedzy o branży. Pisze pani: "Eksploatacja podpoziomowa oznacza, że górnicy pracują na chodnikach bliżej powierzchni ziemi. Płytkie wydobycie powoduje wstrząsy, które odczuwają mieszkańcy Byczyny i Borów. Dzięki głębokiemu na 820 metrów "Grzegorzowi" wstrząsy kopalniane nie będą już tak silne." W czwartek jest dodoatek górniczy gdzie dokłanie jest opisane co to jest eksploatacja podpoziomowa (mam na myśli ostatni czwartek tj. 25.02.2010.), a poza tym co to ma wspólnego do siły wstrząsów ??? Kompletnie nic. Tylko warunki pracy są dużo gorsze niż w normalnych warunkach. Pracowałem na tego rodzaju podpoziomach i wiem o czym piszę namiast pani chyba nie bardzo. Proszę się zapoznać w temacie u fachowców, a potem dopiero brać się za redagowanie takich artykułów, które czytają tysiące a może miliony polaków i potem wyciągają wypaczone wnioski na temat górnictwa. Mam nadzieję iż znajdę stosowne sprostowanie z pani strony w prasie.
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama