Katowice: Akademia Ekonomiczna zmieni nazwę na uniwersytet

  Katowice: Akademia Ekonomiczna zmieni nazwę na uniwersytet

  Katarzyna Piotrowiak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jeszcze w tym roku Akademia Ekonomiczna w Katowicach zmieni nazwę na Uniwersytet Ekonomiczny.
  Starania trwają od 2006 roku, ponieważ poza granicami kraju określenie "akademia" na szyldzie wprowadza zamęt i nieporozumienia. Dlatego uczelnie znane i doceniane w środowiskach międzynarodowych spieszą z przemianowaniem na uniwersytety. Taki manewr powiódł się już w przypadku uczelni ekonomicznych w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu.

  - W Europie Zachodniej określenia "akademia" nikt nie rozumiał.
  Część uczelni ma już proces zmiany nazwy za sobą. Dla nas to jest także ważne, bo jesteśmy w piątce najlepszych uczelni ekonomicznych w kraju. Musimy więc zmienić nazwę na uniwersytet dla dobra naszego wizerunku - mówi prof. Jan Pyka, rektor Akademii Ekonomicznej.

  Warto jednak dodać, że większość uczelni na oficjalnych pismach i spotkaniach z obcokrajowcami funkcjonowała w anglojęzycznej wersji. I tak np. katowicka akademia znana jest jako "Karol Adamiecki University of Economics in Katowice".

  Starania o przyjęcie statusu uniwersytetu obwarowane są wieloma procedurami. Najważniejsza z nich dotyczy liczby uprawnień do nadawania stopnia doktora. Obecnie AE ma ich sześć, co wystarczy, żeby przybić na elewacji rektoratu nową tabliczkę. - Nazwa jest ważna, ponieważ przesuwa nas na wyższą półkę. Przejście na poziom uniwersytetu zobowiązuje i daje szansę do dynamicznego skoku m.in. w zakresie badań naukowych - mówi prof. Jan Pyka. O rozpoczęciu starań zdecydował uchwałą senat uczelni.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama