Gliwice: Wiosna z Fryderykiem

  Marlena Polok-Kin

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Mocnym akordem włączają się Gliwice w obchody Roku Chopinowskiego. W niedzielę rozpoczyna się tu "Wiosna z Fryderkiem". Począwszy od najbliższej, przez pięć kolejnych niedziel, melomani będą się spotykać w Palmiarni Miejskiej. Pawilony stoją w Parku Chopina, gdzie jest jedyny na Śląsku pomnik artysty, odlany i niedawno odnowiony w GZUT. W specjalnie zaaranżowanym na te koncerty tropikalnym wnętrzu znajdzie się miejsce dla popiersia mistrza. To gipsowy odlew głowy Chopina z pomnika w Łazienkach. Replikę przygotowywał GZUT dla japońskiej filharmonii.
  Gliwickie koncerty będą prezentowały kolejne etapy twórczości mistrza Fryderyka. Całość poprowadzi sam Jan Popis. Ale to nie jedyne atrakcje tego koncertu. - Scherza, nokturny, etiudy, sonaty i walce będą wykonywane przez pianistów na "Fazioli" (model F-218) uznawanym za "Cadillaca wśród fortepianów". Wirtuozerskim popisom będą towarzyszyły spotkania z polską poezją. Zaprezentują ją znamienici aktorzy, - relacjonują organizatorzy tego przedsięwzięcia.
  Jak podkreśla Tomasz Beler, realizujący na zlecenie samorządu to przedsięwzięcie, pierwszy koncert zatytułowany "Scherza i etiudy - szczyty pianistycznego Parnasu". Wystąpi Julianna Awdiejewa - znakomita rosyjska pianistka młodego pokolenia. Koncertowała w ponad 30 krajach. Na gliwicki koncert przyleci ze Szwajcarii.

  Tego samego wieczoru m.in. "Kwiaty polskie" Juliana Tuwima i "Pieśni" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego wyrecytuje Jerzy Kuczera - aktor Teatru Śląskiego.

  Niewykluczone, że chętni, którzy nie zmieszczą się na koncercie w miejskich tropikach, będą mogli oglądać to kulturalne wydarzenie na telebimie umieszczonym przed palmiarnią. Wstęp jest bowiem wolny, ale ilość miejsc ograniczona. Więcej na www.gliwice.naszemiasto.pl

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama