Ważne
  Coś drgnęło w przebudowie starego dworca w Katowicach

  Coś drgnęło w przebudowie starego dworca w Katowicach

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Władze miasta chcą w kwietniu ogłosić przetarg na koncesję, dotyczącą wybudowania pod ulicą Dworcową podziemnego parkingu.
  Marek Koźmiński, prezes polsko-włoskiej spółki Eurostar Real Estate, która ma większą część gmachu starego dworca, chwali się, że firma ma już prawie gotową koncepcję jego przebudowy.
  Remont dworca i ulicy? Tak, gdy znajdzie się inwestor na parking
  O tym, że ul. Dworcowa zamieni się w deptak, prezydent Katowic Piotr Uszok opowiadał już w 2005 r. O gruntownej modernizacji popadającego w ruinę zabytkowego dworca Marek Koźmiński mówił z kolei trzy lata temu, po tym, jak spółka kupiła go za 45 mln zł od PKP.
  Deklarował, że dworzec odrestauruje, a wewnątrz będą eleganckie restauracje i butiki. Na początek otwarto tu... targowisko, potem giełdę komputerową. I tak na zapowiedziach się skończyło, a jeden z najładniejszych budynków w Katowicach i niegdyś jedna z bardziej reprezentatywnych ulic w mieście niszczeją.

  Coś jednak w sprawie Dworcowej drgnęło. Przedstawiciele Eurostaru odwiedzili w ubiegłym tygodniu katowicki magistrat i pokazali koncepcję modernizacji dworca.
  - Nic rewolucyjnego, ale już to, że takie spotkanie w ogóle się odbyło, znaczy, że firma ma chyba najemcę na obiekt i bierze się do roboty - dowiedzieliśmy się od urzędników.

  - To będzie gruntowna przebudowa - obiecuje Koźmiński. - Projekt jest już prawie gotowy, trafi do konserwatora zabytków. Wystąpimy też o wydanie warunków zabudowy, prace blokuje na razie układ komunikacyjny - dodaje.

  Budynek starego dworca z zewnątrz nie zmieni się prawie wcale. Przebudowana zostanie tylko część środkowa - biurowa.
  - W naszej opinii najmniej ciekawa - ocenia Koźmiński. Po modernizacji, która jednak nie wiadomo kiedy ruszy, w gmachu mają się mieścić butiki i restauracje. - W połowie przyszłego roku jesteśmy w stanie uzyskać pozwolenie na budowę - dodaje prezes.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama