Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płać jak za zboże

Aldona Minorczyk-Cichy
Każdy student za naukę miesięcznie zapłaci 225 złotych! Tak przewiduje strategia rozwoju szkolnictwa wyższego, nad którą w mozole pracowali rektorzy polskich uczelni.

To czesne, ich zdaniem, sytuacji finansowej wyższych uczelni nie uzdrowi, ale jak podkreśla prof. Jerzy Woźnicki, prezes Fundacji Rektorów Polskich, sprawi, że studenci bardziej zainteresują się uczelnią i poważniej podejdą do studiów. Większej bzdury już dawno nie słyszałam.

Jestem matką dwóch studentek i szczerze mówiąc mam dość drenowania mojego portfela przez podobno darmowe studia państwowe. Kolejnych wydatków - po prostu mogę nie udźwignąć.

Podręczniki, które trzeba kupić lub nielegalnie skopiować, bo w uczelnianych bibliotekach ich nie ma. Dodatkowe kursy angielskiego, bo uczelnie tak naprawdę mają w nosie umiejętności lingwistyczne swoich absolwentów. Korepetycje, bo tylko niektórym pracownikom naukowym chce się przyjść na dyżur i pomóc żakom w zrozumieniu zawiłości prowadzonych przez siebie przedmiotów. Do tego wydatki na pomoce naukowe, programy komputerowe, wydruki, ksero, zajęcia sportowe, bilety i mnóstwo innych, których nie jestem w stanie spamiętać.

W sumie miesięcznie na dwie osoby rzekomo bezpłatnie wykuwające na śląskich uczelniach swoją przyszłość - około tysiąca złotych. To jednak mądrze wydane pieniądze. Dlatego płacę i nie dyskutuję. Ale kolejne 450 złotych? I to bez pewności, że zostaną dobrze wydane? To budzi mój sprzeciw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!