Awantura o pieniądze na zimowe utrzymanie dróg w Żywcu

  Awantura o pieniądze na zimowe utrzymanie dróg w Żywcu

  Łukasz Gardas

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zima zbliża się do końca, a starostwo w Żywcu nie zamknęło wszystkich przetargów na zimowe utrzymanie dróg powiatowych i wojewódzkich, na które pieniądze daje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Powodem są protesty na procedury przetargowe, które składa m.in. przedsiębiorca z Węgierskiej Górki. Zarzuca powiatowi stronniczość przy wyborze firm odśnieżających drogi.
  - Mam wątpliwości dotyczące przebiegu postępowań o udzielenie zamówień publicznych - mówi Wojciech Gaweł z firmy Usługowo-Handlowej WGB w Węgierskiej Górce, który dwa razy startował w przetargach, ale odrzucono jego ofertę, gdyż uznano, że jest za droga.

  W mijającym sezonie sporą część dróg odśnieżała czeska firma, która w 2009 roku złożyła najkorzystniejszą ofertę. Mimo że przetargi unieważniono z powodu skarg m.in. Gawła, wykonawcę do utrzymania dróg zaangażowano z wolnej ręki, bo była najtańsza. Nie spodobało się to Gawłowi.
  Tematem skarg na przetargi zajęła się Komisja Rewizyjna Rady Powiatu Żywieckiego.

  - Powiatowy Zarząd Dróg rozsądnie zrobił, że wybrał najkorzystniejszego oferenta. Trzeba racjonalnie wydawać publiczne pieniądze - przekonuje Józef Worek, radny z Ujsół.

  Mieczysław Kotarzewski, dyrektor PZD w Żywcu odniósł się do różnych zarzutów Wojciecha Gawła, który twierdził m.in., że Czesi nie są obciążani podatkiem VAT i zorganizowali sobie bazę w siedzibie PZD.

  - Firma z Czech obciążana jest stawką brutto, a my odprowadzamy VAT od każdej faktury. Za trzymanie sprzętu na naszym terenie potrącamy jej miesięczną należność - tłumaczy szef PZD.

  Dodaje też, że PZD ma prawo zmieniać warunki umowy, bo na dane zadanie jest przeznaczona określona pula pieniędzy, jakiej nie może przekroczyć. Ma także prawo decydować o ilości wyjazdów sprzętu na drogi. Przekazał ponadto, że Urząd Marszałkowski przeprowadził kontrolę i nie dopatrzył się nieprawidłowości.

  Aleksandra Marzyńska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego potwierdza, że kontrola się zakończyła, ale jej wyniki nie są jeszcze znane.

  Z kolei Tadeusz Handerek, kierujący wydziałem rozwoju i strategii starostwa w Żywcu stwierdził, że to normalne, iż firmy chcą jak najwięcej zarobić.

  - Ale musimy dbać o finanse powiatu - podkreślał Handerek.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama