Ważne
  Dętej chlubie kasy brak

  Dętej chlubie kasy brak

  Beata Marciniak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  We Wręczycy Wielkiej wielkie poruszenie, trwa muzyczna mobilizacja. Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta, chluba miasteczka, musi uzbierać 50 tys. zł, żeby pojechać na mistrzostwa świata do Poczdamu. Rok temu tak zagrała w niemieckim Rastede, że zdobyła złoty medal i znalazła się na międzynarodowym portalu YouTube.
  Wręczyca Wielka od prawie 12 lat słynie z Orkiestry. Muzycy występują na wszystkich ważniejszych imprezach w regionie, a na organizowanych w kraju i za granicą festiwalach zawsze zajmują wysokie miejsca. Najmłodszy muzyk Orkiestry ma 8 lat, najstarszy 20. Podstawowy repertuar orkiestry to marsze. Aranżuje je Czesław Skalski, muzyk z Opola.

  - Gramy na trąbkach, fletach, klarnetach, saksofonach, gitarze basowej, perkusji czy puzonie - wyliczają gminni muzycy swoje instrumenty. - Mamy ponad 130 utworów w swoim repertuarze. Poczdam to duża dla nas szansa, żeby znów pokazać się na świecie.

  - Orkiestra istnieje od 1998 roku - opowiada Andrzej Kała, dyrektor GOK-u we Wręczycy Wielkiej.
  - Przez ten czas przez ten zespół przewinęło się około 200 młodych ludzi. Przy orkiestrze istnieją także dwie grupy mażoretek, które swoimi popisami urozmaicają wszystkie publiczne występy orkiestry.

  Orkiestra powstała z nudów. Dyrektor GOK-u wpadł na szalony pomysł, skrzyknął przed laty rodziców i kapelmistrza na spotkanie. - Sześcioro rodziców od razu kupiło swoim pociechom instrumenty. Potem były lekcje gry na puzonach, klarnetach, dzwonkach - zdradza Kała. - Nasze instrumenty mają po 30 lat. Naprawiamy je, ale mamy też i nowe. Trąbki, ksylofon i dzwonki kupiliśmy przy wsparciu środków ministerialnych. I teraz nasza orkiestra jest prawie jak mała filharmonia, która walczy o tytuły ze światowymi orkiestrami.

  Od początku zespołem kieruje kapelmistrz Bartłomiej Pięta. Do naboru przystąpiło w 1998 roku 66 uczniów. Z grupy tej wyłonił pierwszy, czterdziestoczteroosobowy skład orkiestry. - Uczę dzieci od zera. Nauka jest u nas bezpłatna - mówi Pięta. Orkiestra ma czterech nauczycieli. - OSP Wręczyca kupiło nam cztery partytury nut, bo bez nich nie da się pracować. Nasza orkiestra jest fajną alternatywą dla dzieci i młodzieży, która chce rozwijać swoje pasje. Dziesięć osób uczy się już w szkołach muzycznych, kolejne pięć zamierza do nich zdawać. Oni sami się sprawdzają na scenie. Kilku moich uczniów trafiło na studia muzyczne - dodaje Pięta.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama