Ulżyj sobie i bliskim w podatkach

  Ulżyj sobie i bliskim w podatkach

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Z roku na rok ubywa nam ulg i odliczeń od podatku. Nadal jednak jest sporo możliwości, by pomniejszyć nasze zobowiązania wobec państwa. Z czego możemy skorzystać w tym roku?

  Ulga na dzieci  W rozliczeniach podatkowych za 2009 r. po raz pierwszy posiadanie dzieci trzeba uprawdopodobnić na formularzu PIT/0. Podajemy w nim imię i nazwisko dziecka, jego PESEL oraz datę urodzenia. Dodatkowa dokumentacja ma na celu wyeliminowanie odliczeń podatkowych od wirtualnych dzieci.

  W 2009 r. roczna ulga na dzieci zmniejszyła się z 1.173,7 do 1.112,4 zł na każde dziecko, bo zmieniły się progi podatkowe: z trzech (19 proc, 30 proc. i 40 proc.) na dwa (18 proc. i 32 proc.). Zmianie uległy kwoty dochodu wolnego od podatku (556,02 zł), bo nie było rewaloryzacji tej kwoty.

  Od 2009 r. limit ulgi obliczany jest proporcjonalnie do dni, w których zajmujemy się dzieckiem. Nie można odliczyć całej ulgi, jeśli dziecko urodziło się np. w połowie roku lub gdy skończyło 18 lat i nie uczy się np. od czerwca. Obliczenia proporcji powinni także dokonać rodzice pełnoletniej uczącej się młodzieży. Na dziecko do 25. roku życia, które uczy się lub studiuje, możemy odpisać ulgę, ale jeśli w 2009 r. dziecko skończyło 25 lat, to ulgę odliczamy tylko za miesiące, do których nie ukończyło 25 lat.

  Jeśli rodzice są rozwiedzeni lub w separacji, ulga przysługuje tylko jednemu z rodziców, u którego dziecko faktycznie mieszka. Jeśli mieszka np. przez 10 dni z ojcem, a w pozostałe z matką, ojcu miesięcznie przysługuje 1/3 ulgi, matce - 2/3. Przy rocznym odliczeniu tak wyliczoną kwotę mnożą przez 12 miesięcy.

  Nowością jest to, że ulga nie przysługuje przedsiębiorcom, którzy rozliczają się ryczałtem oraz rolnikom, którzy zwykle nie płacą podatku od dochodów osobistych. Rodziny zastępcze mogą wreszcie odliczać ulgi na dzieci za 2009 r. Od podatku można też odliczyć ulgi za dzieci studiujące za granicą, a także za dzieci pełnoletnie, ale niepełnosprawne, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny lub renta socjalna.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chłop żywemu nie przepuści

   andowc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 10


   http://lawred60.wrzuta.pl/audio/3eOrkeW7rar/kazimierz_grzeskowiak_-_chlop_zywemu_nie_przepusci

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama