Ważne
  Trwa Tydzień z Szybkim PIT-em. Ulżyj sobie i bliskim w...

  Trwa Tydzień z Szybkim PIT-em. Ulżyj sobie i bliskim w podatkach

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Polska

  Z roku na rok ubywa nam ulg i odliczeń od podatku. Nadal jednak jest sporo możliwości, by pomniejszyć nasze zobowiązania wobec państwa. Z czego możemy skorzystać w tym roku?
  Ulga na dzieci
  W rozliczeniach podatkowych za 2009 r. po raz pierwszy posiadanie dzieci trzeba uprawdopodobnić na formularzu PIT/0. Podajemy w nim imię i nazwisko dziecka, jego PESEL oraz datę urodzenia. Dodatkowa dokumentacja ma na celu wyeliminowanie odliczeń podatkowych od wirtualnych dzieci.

  W 2009 r. roczna ulga na dzieci zmniejszyła się z 1173,7 do 1112,4 zł na każde dziecko, bo zmieniły się progi podatkowe: z trzech (19 proc., 30 proc. i 40 proc.) na dwa (18 proc. i 32 proc.). Zmianie uległy kwoty dochodu wolnego od podatku (556,02 zł), bo nie było rewaloryzacji tej kwoty.

  Od 2009 r. limit ulgi obliczany jest proporcjonalnie do dni, w których zajmujemy się dzieckiem.
  Nie można odliczyć całej ulgi, jeśli dziecko urodziło się np. w połowie roku lub gdy skończyło 18 lat i nie uczy się np. od czerwca. Obliczenia proporcji powinni także dokonać rodzice pełnoletniej uczącej się młodzieży. Na dziecko do 25. roku życia, które uczy się lub studiuje, możemy odpisać ulgę, ale jeśli w 2009 r. dziecko skończyło 25 lat, to ulgę odliczamy tylko za miesiące, do których nie ukończyło 25. roku życia.

  Jeśli rodzice są rozwiedzeni lub w separacji, ulga przysługuje tylko jednemu z nich - temu, u którego dziecko faktycznie mieszka. Jeśli mieszka np. przez 10 dni z ojcem, a w pozostałe z matką, ojcu miesięcznie przysługuje 1/3 ulgi, matce - 2/3. Przy rocznym odliczeniu tak wyliczoną kwotę mnożą przez 12 miesięcy.

  Nowością jest to, że ulga nie przysługuje przedsiębiorcom, którzy rozliczają się ryczałtem, oraz rolnikom, którzy zwykle nie płacą podatku od dochodów osobistych. Rodziny zastępcze mogą wreszcie odliczać ulgi na dzieci za 2009 r. Od podatku można też odliczyć ulgi za dzieci studiujące za granicą, a także za dzieci pełnoletnie, ale niepełnosprawne, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny lub renta socjalna.

  Internet - w ramach limitu
  Limit, który można odliczyć od dochodu za 2009 r., to 760 zł na osobę. Z ulgi skorzystamy pod warunkiem, że mamy faktury VAT z wyodrębnionymi cenami za internet. Odliczymy do 760 zł na osobę za internet stacjonarny w domu. Jeśli małżonkowie lub rodzice z dziećmi rozliczają się wspólnie, mogą wspólnie odliczyć tę ulgę. Opłacalne jest to wtedy, kiedy roczny koszt internetu przekracza 760 zł. Wtedy jeden z małżonków odlicza 760 zł, drugi pozostałą kwotę (nie więcej jednak, niż wynosi limit ulgi). Wspólnie można korzystać z ulgi, jeśli na fakturach VAT widnieją nazwiska obu osób planujących odliczenia.

  Niestety, jeśli ktoś ma internet w telefonie komórkowym, nie może tak łatwo skorzystać z odliczenia. W razie pytań podatnik musi udowodnić, że faktycznie korzysta z niego w domu. Urząd skarbowy może także zwrócić się do operatora komórkowego o potwierdzenie, że klient korzystał z internetu w miejscu zamieszkania (niekoniecznie zameldowania).
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama