Rodzice mają wiedzieć za co płacą

  Rodzice mają wiedzieć za co płacą

  Grażyna Dębała

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Jaworznie rodzice zapłacą mniej za przedszkola, bo jak się okazało tak zwana opłata stała, która trzeba było płacić niezależnie od tego ile dni w miesiącu dziecko do przedszkola chodziło, jest nielegalna.
  To orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Urzędnicy z Jaworzna już pracują nad projektem nowej uchwały, który zniesie tę opłatę. Dziś wysokość opłaty stałej w Jaworznie zależy od liczby posiłków, które dziecko dostaje. Jeden posiłek to 57 zł, dwa to koszt 89 zł, a za trzy zapłacić trzeba 115 zł. Dodatkowo płaci się dzienną stawkę żywieniową. Jej wysokość ustalają już poszczególne przedszkola. Brak opłaty stałej nie spowoduje masowej plajty przedszkoli, ale z pewnością więcej pieniędzy będą musiały do nich dołożyć gminy.


  W 2008 roku Sąd Administracyjny we Wrocławiu uznał, że taka część czesnego jest pobierana niezgodnie z przepisami. Pobyt dziecka w przedszkolu powinien być bezpłatny w zakresie minimum programowego, czyli przez 5 godzin dziennie. Pieniądze można brać za wszystko, co poza to minimum wykracza, ale kwoty powinny być zróżnicowane w zależności od tego, jak długo maluch w placówce przebywa, a dotychczasowa opłata stała nie jest uzależniona od czasu przebywania dziecka w przedszkolu. - Generalnie gminy wprowadzają system potrąceń w zależności od długości czasu przebywania dziecka w danej placówce i korzystania z zajęć pozaprogramowych. Sprawa nie jest prosta, bo z naszych wstępnych szacunków wynika, że na likwidacji opłaty stałej miasto straci około 1 mln 700 tys. zł - podkreśla Zbigniew Mika, naczelnik wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

  Pieniądze z opłaty stałej pokrywają w jaworznickich przedszkolach m.in. koszty prądu, ogrzewania, czy gazu. Jednak zgodnie z ostatnimi orzeczeniami sądów braki w budżetach przedszkoli mają pokrywać gminy, a nie rodzice.

  O wysokości opłat za przedszkola decydują samorządy, ale zgodność uchwał z przepisami zatwierdzić musi wojewoda. Nadzór prawny Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach kwestionuje zapisy dotyczące opłat stałych już nagminnie. - Rzeczywiście w ciągu ostatnich miesięcy było sporo rozstrzygnięć w tej sprawie. W związku z wyrokami sądów administracyjnych, gminy muszą teraz bardzo precyzyjnie określać na co przeznaczane są konkretne świadczenia. Kwestionowane są tylko te uchwały, w których mowa jest o opłatach o charakterze ryczałtowym - wyjaśnia Renata Kostiw-Rydzek z UW w Katowicach.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama