Ważne
  Blachownia: Pieniądze z MSWiA na plan ratunkowy

  Blachownia: Pieniądze z MSWiA na plan ratunkowy

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznało 151 tysięcy złotych Starostwu Powiatowemu na ratowanie zbiornika wodnego w Blachowni.
  Na razie w starostwie urzędnicy zobaczyli tylko kserokopię pisma, ale to już daje nadzieje na konkretne pieniądze.

  - Te pieniądze zostaną przeznaczone najprawdopodobniej na dokumentację remontu akwenu - mówi Grażyna Folaron, rzeczniczka starostwa. - Najprawdopodobniej, bo nie mamy jeszcze konkretnego wskazania na co mają być wydane.

  Ale taka kwota może być tylko na ten cel przeznaczona, bo generalny remont, z czyszczeniem dna to wydatek około 6 mln zł.
  Starosta częstochowski jest, w imieniu Skarbu Państwa, administratorem zalewu, który jest w katastrofalny stanie. Wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego nakazał w zeszłym roku staroście wykonanie do końca grudnia licznych prac remontowych przy zbiorniku. Decyzja wynikała z ekspertyzy stanu technicznego zbiornika, a głównie jazu hydrotechnicznego - urządzenia piętrzącego wody rzeki Stradomki.

  Gdyby jaz się rozleciał, cała masa wody runęłaby na zachodnie dzielnice Częstochowy. Tymczasem starostwo nie ma pieniędzy na remont.

  Gmina Blachownia finansuje bieżącą konserwację mechanizmów jazu, dzięki czemu nadal są one sprawne. Jednak na dobrą sprawę nie powinna tego robić, bo budowla hydrotechniczna do niej nie należy.

  W dodatku nad jazem jest droga powiatowa, którą jeździ wiele dużych ciężarówek. Zdarzyło się już , że samochód staranował barierkę, chroniącą maszynerię opuszczania zasuw.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama