Drogowcy czekają na poprawki autostrady A1

  Drogowcy czekają na poprawki autostrady A1

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Coraz wyraźniej oddala się planowy termin oddania do użytku fragmentu autostrady A1 wiodącej z Pyrzowic do Strykowa w województwie łódzkim. Drogowcy od miesiąca czekają aż niedoszły wykonawca i zarządca trasy - konsorcjum Autostrada Południe - dostarczy im poprawiony projekt budowlany inwestycji.
  - Część zmian już wprowadzono, ale z pewnością koncesjonariusz mógłby to robić szybciej. Projekt w dalszym ciągu odbiega od tego, co zostało zapisane w warunkach umowy i nie kwalifikuje się do realizacji w obecnym kształcie - wyjaśnia Marcin Hadaj, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

  Jak dodaje, kwestia tego, czy Dyrekcja zaakceptuje (a tym samym kupi) projekt, wyjaśni się w ciągu kilku, najdalej kilkunastu dni.


  Jeśli drogowcy zaakceptują dokument, jest jeszcze niewielka szansa, że inwestycja zostanie przeprowadzona w planowanym terminie. W przeciwnym razie będą musieli zlecić przygotowanie nowego projektu, a to znacznie wydłuży realizację budowy.

  - Być może jednak okaże się to bardziej opłacalne. W tej chwili nie ma sensu zbytnio przywiązywać się do terminów, gdyż to wszystko jeszcze może się zmienić - mówi Hadaj.

  Przypomnijmy, że umowa między GDDKiA a konsorcjum Autostrada Południe została podpisana 22 stycznia ubiegłego roku. Wedle jej zapisów prywatny partner miał zabezpieczyć finansowanie, pozyskać pozwolenie na budowę i projekt budowlany, a następnie przeprowadzić samą inwestycję (odcinek ze Strykowa do Częstochowy miał być gotowy w roku 2012, reszta do roku 2014). W zamian miał przez 35 lat zarządzać 180-kilometrowym odcinkiem trasy. Pomysł runął, gdyż koncesjonariusz nie zdążył zgromadzić dość pieniędzy na inwestycję. Dostarczył jedynie projekt budowlany.

  Tyle, że drogowcy znaleźli w nim sporo wad: miał częściowo odbiegać od wymogów decyzji środowiskowej, brakowało w nim uzgodnień z samorządami, przez teren których przebiegać ma autostrada. Zastrzeżenia dotyczyły też konstrukcji drogowej i obiektów mostowych.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama