Ważne
  Mamy coraz chudsze portfele

  Mamy coraz chudsze portfele

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Po latach zarobków w województwie śląskim, które przyprawiały o zawiść mieszkańców innych regionów kraju - stało się! Wynagrodzenia nam spadły. Pracownik w regionie może mieć słuszne poczucie, że nie jest doceniany przez szefa firmy. Taka polityka płacowa prowadzi do zubożenia całego regionu.
  Pokusiliśmy się o pierwsze w historii polskich mediów szczegółowe badanie płac. Dziś nasze tygodniki lokalne pokazują, za jakie pieniądze trzeba żyć w najmniejszych miejscowościach naszego regionu. Gdzie jest gorzej, a gdzie lepiej? Generalnie: im mniejsza miejscowość i dalej od szosy, tym zarobki mniejsze. Wyjątkiem są płace ustawowe, dość sztywne w mundurówce i budżetówce, ale i one się różnią. Od poniedziałku na naszych łamach porównamy zarobki 10 branż w różnych powiatach regionu. Wielu osobom da to do myślenia. Może się bowiem okazać, że zarobki w gminie za miedzą są wyższe. Warto więc starać się o posadę z dojazdem.

  Zobacz lokalne listy płac

  - W styczniu w województwie śląskim było 182 782 bezrobotnych, a stopa bezrobocia wyniosła 9,9 proc. - mówi Aleksandra Skalec, rzeczniczka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach. - Najniższą liczbę bezrobotnych notowano w powiatach: bieruńsko-lędzińskim 1207 osób, rybnickim 1970 osób i w Żorach 2140 osób. Najwyższą: w Częstochowie 12253 osoby, Sosnowcu 10946 oraz Bytomiu 9557 osób.

  Najniższa stopa bezrobocia była w Katowicach 3,7 proc., powiecie bieruńsko-lędzińskim 4,7 proc. oraz Tychach 5,6 proc. Na przeciwległej pozycji były: powiat myszkowski 18,7 proc., zawierciański 17,6 proc. oraz Bytom 17 proc. W ślad za stopą bezrobocia idą, niestety, zarobki. Im jest wyższa, tym płace niższe, i na odwrót. Szczegóły - w naszych dzisiejszych dodatkach powiatowych.

  Na nasze zlecenie badaniem wynagrodzeń w wybranych branżach zajęła się firma Sedlak & Sedlak z Krakowa. Wyniki okazały się w niektórych branżach zaskakujące. Jak zarabia się w administracji rządowej i samorządowej?

  Średnia w województwie śląskim to 2640 zł. Niewiele więcej ma urzędnik w innych regionach kraju (średnio 2706 zł). Jednak o prawie pół tysiąca więcej może zarobić, pracując w Katowicach. Miasto ceni sobie depozytariuszy pieczątek i płaci im średnio 3109 zł. Sam prezydent Piotr Uszok ma 12363,20 zł (wynagrodzenie zasadnicze to 6 200 zł, dodatek funkcyjny 2490 zł, za wysługę lat 1240 zł, dodatek specjalny 2433,20 zł). Jednak prezydent Rybnika Adam Fudali otrzymuje więcej, bo 12426 zł brutto, a Andrzej Stania, prezydent Rudy Śląskiej, 12848 zł. To niewiele mniej niż zarabia premier Donald Tusk - w 2009 roku jego płaca wynosiła 13,9 tys. zł. Zarobki niektórych prezydentów śląskich miast są wyższe niż średnie wynagrodzenie szefa Kancelarii Premiera oraz Kancelarii Prezydenta RP - wyniosły miesięcznie 12542 zł brutto.
  1 3 4 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   portfele chude,- brzuchy grube

   andowc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 65

   Nie jeść (konsumować) "bele czego",-to będą portfele grube, brzuchy chude.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   katowicki adwokat 11.000,00 zł ?!

   absolwent (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 68 / 69

   Najbardziej podobała mi się przyciągająca oczy kwota :"Katowicki adwokat - 11.000,00" Chyba za jedną sprawę.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   RZADOWE BAGNO

   SKARBNIK-GODULA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 87 / 52

   RYZY I KACZY ORAZ ICH BANDZJORY PARTYJNE NIEDLUGO I PORTFELE PUSTE WAM ZABJORA ODLACZYC SLASK OD TYCH GNOMOW WARSZAWSKICH NIEROBOW IZLODZIEII

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   RZADOWE BAGNO

   SKARBNIK-GODULA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 73 / 60

   RYZY I KACZY ORAZ ICH BANDZJORY PARTYJNE NIEDLUGO I PORTFELE PUSTE WAM ZABJORA ODLACZYC SLASK OD TYCH GNOMOW WARSZAWSKICH NIEROBOW IZLODZIEII

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama