Tysiąc oczu Wielkiego Brata na szerokim paśmie

  Tysiąc oczu Wielkiego Brata na szerokim paśmie

  Marlena Polok-Kin

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Teraz w Gliwicach 54 kamery cyfrowe obserwują ulice. Dzięki nowoczesnej technologii może być ich nawet tysiąc. Na razie zdalnie kierowana jest też sygnalizacja świetlna na kluczowych skrzyżowaniach.
  Śląsk kolejny raz pokazał, że jest liderem we wprowadzaniu nowoczesnych technologii - wczoraj w Gliwicach Miejska Sieć Szerokopasmowa zainaugurowała oficjalnie działalność.

  System, wprowadzony w mieście, opiera się na technologii WiMax, która wykorzystuje częstotliwości radiowe do bezprzewodowej, szerokopasmowej transmisji danych. Wdrożono także system zarządzania sygnalizacją świetlną oraz udostępniono punkty bezprzewodowego dostępu do internetu.


  Na początek - na tej nowej technologii został oparty miejski monitoring. Przypomnijmy, pod koniec ubiegłego roku zakończył się pierwszy etap budowy Miejskiej Sieci Szerokopasmowej. Uruchomiono wówczas nowoczesny monitoring wizyjny - bezpieczeństwa strzegą 54 nowoczesne kamery. W większości zostały one zainstalowane w Śródmieściu - przy głównych ulicach i newralgicznych skrzyżowaniach. W przyszłości kamer może być nawet 1000.

  Zwiększyła się także liczba stanowisk obserwacji przesyłanego obrazu. Wcześniej śledzenie danych na monitorach odbywało się w Komendzie Miejskiej Policji i w Centrum Ratownictwa Gliwice. Natomiast teraz podgląd jest prowadzony w KMP, w czterech komisariatach Policji (nr 1,2,3 i 6), w siedzibie Straży Miejskiej oraz w CRG. Zarejestrowane dane będą przechowywane na odpowiednio zabezpieczonych, komputerowych dyskach prze co najmniej 30 dni.

  - Zaczęło się od monitoringu. Ten, który posiadamy obecnie jest znacznie tańszy, niż poprzednio działający w mieście i bardzo nowoczesny, z dwukrotnie większą liczbą kamer - wyjaśnia prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz.

  Jakie daje korzyści dla przeciętnego mieszkańca? Przede wszystkim - poprawę bezpieczeństwa w mieście. Dotyczy to nie tylko rozbudowywanego wciąż systemu monitoringu (ze świetną jakością obrazu i możliwością jego przetwarzania).

  Dzięki łączności bezprzewodowej ma być sterowana i zsynchronizowana sygnalizacja świetlna na wszystkich największych skrzyżowania w mieście. Ma to także znaczenie w przypadku np. karamboli i innych poważnych zdarzeń drogowych. Pozwoli to zarządzać ruchem na tych krzyżówkach i tworzyć dla pojazdów uprzywilejowanych jadących na akcję tzw. zieloną fali.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama