Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tysiąc oczu Wielkiego Brata na szerokim paśmie

Marlena Polok-Kin
Wojciech Baran
Teraz w Gliwicach 54 kamery cyfrowe obserwują ulice. Dzięki nowoczesnej technologii może być ich nawet tysiąc. Na razie zdalnie kierowana jest też sygnalizacja świetlna na kluczowych skrzyżowaniach.

Śląsk kolejny raz pokazał, że jest liderem we wprowadzaniu nowoczesnych technologii - wczoraj w Gliwicach Miejska Sieć Szerokopasmowa zainaugurowała oficjalnie działalność.

System, wprowadzony w mieście, opiera się na technologii WiMax, która wykorzystuje częstotliwości radiowe do bezprzewodowej, szerokopasmowej transmisji danych. Wdrożono także system zarządzania sygnalizacją świetlną oraz udostępniono punkty bezprzewodowego dostępu do internetu.

Na początek - na tej nowej technologii został oparty miejski monitoring. Przypomnijmy, pod koniec ubiegłego roku zakończył się pierwszy etap budowy Miejskiej Sieci Szerokopasmowej. Uruchomiono wówczas nowoczesny monitoring wizyjny - bezpieczeństwa strzegą 54 nowoczesne kamery. W większości zostały one zainstalowane w Śródmieściu - przy głównych ulicach i newralgicznych skrzyżowaniach. W przyszłości kamer może być nawet 1000.

Zwiększyła się także liczba stanowisk obserwacji przesyłanego obrazu. Wcześniej śledzenie danych na monitorach odbywało się w Komendzie Miejskiej Policji i w Centrum Ratownictwa Gliwice. Natomiast teraz podgląd jest prowadzony w KMP, w czterech komisariatach Policji (nr 1,2,3 i 6), w siedzibie Straży Miejskiej oraz w CRG. Zarejestrowane dane będą przechowywane na odpowiednio zabezpieczonych, komputerowych dyskach prze co najmniej 30 dni.

- Zaczęło się od monitoringu. Ten, który posiadamy obecnie jest znacznie tańszy, niż poprzednio działający w mieście i bardzo nowoczesny, z dwukrotnie większą liczbą kamer - wyjaśnia prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz.

Jakie daje korzyści dla przeciętnego mieszkańca? Przede wszystkim - poprawę bezpieczeństwa w mieście. Dotyczy to nie tylko rozbudowywanego wciąż systemu monitoringu (ze świetną jakością obrazu i możliwością jego przetwarzania).

Dzięki łączności bezprzewodowej ma być sterowana i zsynchronizowana sygnalizacja świetlna na wszystkich największych skrzyżowania w mieście. Ma to także znaczenie w przypadku np. karamboli i innych poważnych zdarzeń drogowych. Pozwoli to zarządzać ruchem na tych krzyżówkach i tworzyć dla pojazdów uprzywilejowanych jadących na akcję tzw. zieloną fali.
- Świetne rozwiązanie, świetna jakość materiału, duża ilość kamer z możliwością ciągłego poszerzania strefy, którą ten monitoring miejski obejmie - chwalił wczoraj przedsięwzięcie Jarosław Szymczyk, zastępca komendanta śląskiej policji. - Z drugiej strony możliwość płynnej regulacji, a co za tym idzie - bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Całością przedsięwzięcia zawiaduje Śląska Sieć Metropolitalna, specjalnie w tym celu powołana jednoosobowa spółka miejska. W siedzibie spółki przy ul. Bojkowskiej (na terenie Nowych Gliwic) działa centrum zarządzania całym systemem. Jak podkreśla Mirosław Krzemiński, kierownik wydziału informatyki Śląskiej Sieci Światłowodowej, w dwupoziomowej komorze, znajdującej się w wieży budynku cechowni, postawiono serwery z systemami operacyjnymi i urządzeniami do archiwizacji danych.

Możliwości systemu są wręcz nieograniczone. Podstawowym jego wyróżnikiem jest wielofunkcyjność, wykorzystanie do wielu rozwiązań. - To, co zbudowaliśmy, to szkielet - mówi Krzemiński.

Kogo nie stać na internet, ten w przyszłości będzie mógł skorzystać z tego bezprzewodowego, oferowanego przez miasto. Już teraz można korzystać z dwóch hot spotów - na Rynku i w rejonie dworca (przybędą niebawem punkty w parku Chopina i na placu Krakowskim). Ten internet ma ograniczenia przepływności, tzn. będzie wolniejszy (by nie prowadzić nieuczciwej konkurencji z dostawcami internetu), ale za to nie ma filtrowania treści - podkreśla Mariusz Kopeć, kierownik działu marketingu gliwickiej spółki.

Przypomnijmy, że budowa Miejskiej Sieci Szerokopasmowej jest możliwa dzięki wygranemu przez miasto w 2008 roku przetargowi (ogłoszonego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w Warszawie) na 14-letnią rezerwację częstotliwości z zakresu 3,6 - 3,8 GHz, obejmującej cztery tzw. dupleksowe kanały radiowe o szerokości 3,5 MHz każdy.

Gliwice przystąpiły do rywalizacji jako lider grupy  śląskich samorządów, łącznie 49 miast i gmin. Teren zamieszkuje ok. 2,5 mln mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty