Lelów, Warszawa: Królewskie spotkanie kazimierzowskich miast

  Lelów, Warszawa: Królewskie spotkanie kazimierzowskich miast

  JS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Samorządowcy z Lelowa, z wójtem Jerzym Szydłowskim uczestniczyli wczoraj w Pałacu Prezydenckim w spotkaniu przedstawicieli Stowarzyszenia Miast Króla Kazimierza Wielkiego.
  Lelów jest jedną z 19 miejscowości, której założycielem był Kazimierz Wielki. I chociaż dziś nie ma praw miejskich jest jednym z założycieli stowarzyszenia, które powstało w ub.r. W tym roku, w kwietniu przypada 700 rocznica urodzin ostatniego piastowskiego władcy.

  Stowarzyszenie zostało powołane w celu upamiętnienia działalności polskiego monarchy, jego wkładu w lokowanie i budowę miast w czasach jego panowania. Służy temu współpraca samorządów, zmierzająca do podtrzymania i upowszechnienia wspólnych tradycji historycznych, kulturalnych oraz gospodarczych.

  Lelów pamięta o swoim patronie. W rynku jest pomnik króla. Historię Lelowa z podkreśleniem w niej roli Kazimierza Wielkiego propaguje Lelowskie Towarzystwo Historyczno-Kulturalne im. Walentego Zwierkowskiego organizując sesje popularno-naukowe.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama