Katowice: Rzymełka szuka wyjścia

  Katowice: Rzymełka szuka wyjścia

  MZ

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W gorącej atmosferze obradowała wczoraj specjalna sejmowa podkomisja zajmująca się nowelizacją prawa geologicznego i górniczego. Debatowano na temat podatku od nieruchomości znajdujących się w wyrobiskach (ustawa zlikwiduje ten podatek).
  Gminy domagają się od kopalń pieniędzy za sprzęt i instalacje działające pod ziemią. Spółki węglowe ostrzegają, że kolejna danina zrujnuje przemysł wydobywczy na Śląsku. Zespół kierowany przez posła Jana Rzymełkę spotka się jeszcze przynajmniej dwukrotnie, by omówić kompromisowe rozwiązanie zadowalające zwaśnione strony. Nieoficjalnie wiadomo, że raczej nie będzie polegało ono na przesunięciu dodatkowych pieniędzy dla gmin górniczych z tzw. opłaty eksploatacyjnej (pobieranej od każdej tony węgla; dziś do samorządów m.in. na Śląsku trafia tylko 60 proc. tej puli). Nie godzi się na to Ministerstwo Środowiska. - Po raz pierwszy przedstawiciele obu stron wysłuchali się. Gminy i spółki górnicze mają swoje argumenty. Potrzeba czasu, by znaleźć salomonowe rozwiązanie - stwierdził Rzymełka.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama