Marszałek na niebie

  Marszałek na niebie

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Samolotem jest szybciej i oszczędniej - wyliczył Bogusław Śmigielski, marszałek województwa śląskiego. Dlatego rozważa wynajęcie niedużego samolotu, którym zarząd, a może także inni urzędnicy, lataliby w delegacje.
  Maszyna stacjonowałaby na Muchowcu, a stąd do Warszawy lot trwa tylko 40 minut. Po naradzie można błyskawicznie wrócić do Katowic.

  Przedwojenni urzędnicy ze Śląska też latali samolotami, a w podróżach służbowych przysługiwała im 75-procentowa zniżka. Ten przywilej wynikał stąd, że województwo śląskie zostało wówczas udziałowcami narodowego przewoźnika LOT-u.

  Marszałek Śmigielski dokonał wstępnej symulacji kosztów na trasie Katowice Pyrzowice -Warszawa.
  Bilet na samolot kosztuje w obie strony 351 zł, zniżki już w PLL LOT nie obowiązują. Wyjazd samochodem służbowym do stolicy to 307 zł plus dieta dla kierowcy. Wykorzystanie auta prywatnego do celów służbowych jest droższe, kosztuje urząd - 518 zł. - Panu marszałkowi nie chodzi tylko o ograniczenie kosztów służbowych delegacji, ale także o czas. A czas to przecież pieniądz - wyjaśnia rzeczniczka, Aleksandra Marzyńska.

  Urząd marszałkowski tylko w pierwszym półroczu 2008 roku wypisał ich 1.301 delegacji i wydał ponad 145 tys. zł. - Żadna wiążąca decyzja w sprawie samolotu nie zapadła - dodaje A. Marzyńska. - Na pewno Urząd Marszałkowski nie zamierza go nabyć na własność.

  Skoro plany nie dotyczą kupna, to skąd marszałek mógłby wziąć nieduży samolot do służbowych celów? Rynek tych ekskluzywnych usług jest na Śląsku ograniczony, a ceny pozostają europejskie. Godzina lotu 7-osobowym samolotem kosztuje 2 tys. euro. No i pozostaje problem lotniska w Muchowcu, które jest zamknięte dla ruchu pasażerskiego, choć ostatnio premier lądował na nim wynajętym samolotem. Co niespotykane, samolot z szefem rządu przyleciał na lotnisko, gdzie do użytku dopuszczono tylko 600 m pasa.

  Może więc najpierw marszałek po prostu przeanalizuje, czy tak częste wyjazdy urzędników są uzasadnione?
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo