Ważne
  Co ty wiesz o kibicowaniu? Przeczytaj poradnik!

  Co ty wiesz o kibicowaniu? Przeczytaj poradnik!

  Joanna Heler

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dwóch zabrzańskich policjantów napisało poradnik, który ma pomóc uczniom w lepszym zrozumieniu zasad kibicowania, a nauczycielom w ogarnięciu zawiłości stadionowej subkultury. 80-stronnicowy poradnik "Kibic?! Co o nim wiem?" autorstwa rzecznika prasowego Marka Wypycha i Krzysztofa Hebdę, naczelnika sztabu prewencji trafi wkrótce do zabrzańskich gimnazjów, gdzie ma być wykorzystywany na lekcjach wychowawczych oraz do placówek w miastach, gdzie grają drużyny ekstraklasy.
  Kim w slangu szalikowców jest "młynarz", a kto jest według nich "piknikowcem"? Co grozi za wniesienie na stadion materiałów pirotechnicznych i dlaczego tzw. mieczyk Chrobrego, tak chętnie używany przez nacjonalistycznie nastawionych pseudokibiców, jest na liście zakazanych symboli?

  - Zabrze nie raz było niechlubną areną kibicowskich rozgrywek, bo ścierają się tu interesy kilku drużyn.
  Poradnik wpisuje się w realizowany w Zabrzu program "Krok po kroku do Euro 2012". Jest on również kierowany do gimnazjalistów. Podczas zajęć wyjaśniamy młodzieży jakie sankcje prawne grożą za niewłaściwe zachowanie na stadionie, organizujemy też spartakiady - mówi st. asp. Marek Wypych.

  Policyjny poradnik został napisany prostym językiem. Pomoże też zrozumieć nauczycielom, o czym mówią ich uczniowie posługujący się sportowym slangiem oraz co oznaczają symbole malowane przez nich w zeszytach czy na murach. Policjanci dali też nauczycielom gotowe scenariusze lekcji.

  - Do czytelników przemówią też zawarte w książce kopie wyroków sądu w sprawach związanych z imprezami masowymi. A słowniczek terminów kończący tę książkę to absolutny hit - podkreśla Maciej Osuch, rzecznik praw ucznia i recenzent publikacji.

  Pomysł z poradnikiem podoba się Piotrowi Kunce, dyrektorowi Gimnazjum nr 24 na zabrzańskiej Helence. Jak podkreśla, u niego w szkole zarówno dziewczęta, jak i chłopcy kibicują Górnikowi. Ze swoją drużyną solidaryzują się nosząc szaliki w klubowych barwach i obklejając szafki plakatami z podobiznami piłkarzy. Jeżdżą też na mecze. Na szczęście, jak podkreśla dyrektor Kunce, Górnika dopingują zgodnie z regułami sztuki.

  - Zarówno nam, jak i uczniom przyda się taka kompleksowa wiedza, bo jest ona mocno wyrywkowa. Uczniowie dowiedzą się co im wolno, a co nie. My, jako nauczyciele zrozumiemy o czy mówią nasi zafascynowani piłką nożną podopieczni - dodaje dyrektor Kunce.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama