W Jaworznie narkotyki zażywa co trzeci uczeń szkoły średniej

  W Jaworznie narkotyki zażywa co trzeci uczeń szkoły średniej

  Grażyna Dębała

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Interesujące wyniki przyniosła ankieta na temat narkotyków, jaką przeprowadzono pod koniec ubiegłego roku wśród uczniów jaworznickich gimnazjów i szkół średnich.
  Po analizie materiałów okazało się, że dziś do zażywania marihuany lub haszyszu przyznaje się jeden na dziesięciu gimnazjalistów i co trzeci uczeń szkoły średniej.

  Młodzi chętnie też eksperymentują. Przyznają się do używania leków uspokajających oraz nasennych. Wszystko w ilościach hurtowych. Alkohol mieszają z tabletkami i marihuaną. Próbują też amfetaminy oraz sterydów.

  Powód sięgania po narkotyki jest błahy. Zwykle to ciekawość. Najczęściej młodzi ludzie kupują je od kolegów, ale wcale nie tak rzadko, po prostu biorą je z domu, bez wiedzy rodziców.
  - Zdarzają się nieodpowiedzialni rodzice, którzy dzieląc się środkami psychoaktywnymi chcą przekonać swoje dzieci, że mogą być kumplami. Z moich doświadczeń wynika jednak, że na ogół, jeśli dziecko mówi, że narkotyki ma od rodziców, to po prostu chce jakoś się wytłumaczyć albo wpędzić ich w kłopoty - mówi Katarzyna Kępka z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie. Mimo to, poważnych zatruć wśród młodzieży w ciągu ostatnich miesięcy było mniej.

  - Wcześniej każdego roku na nasz oddział trafiało przynajmniej kilkoro dzieci po zatruciu środkami odurzającymi. Rok temu było ich już tylko dwoje, a w tym roku takiego przypadku jeszcze nie mieliśmy - mówi Wiesław Więckowski, ordynator Oddziału Pediatrii w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie.
  Mimo wszystko, lekarz przestrzega przed optymizmem. Fakt, że do szpitala trafiło mniej dzieci, nie musi wcale oznaczać, że mniej sięga po narkotyki.

  - Na szpitalnym oddziale leczy się dzieci, które trafią tu nieprzytomne i w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. Tych w lepszym stanie leczy się w domach i ich liczbę oszacować już trudno. Moim zdaniem poprawa w statystykach świadczy jedynie o tym, że młodzież rzadziej sięga po twarde narkotyki i rzadziej łączy je z alkoholem, bo taka mieszanka daje bardzo groźne zatrucia - tłumaczy Wiesław Więckowski.

  Miasto od kilku lat stara się promować wśród młodzieży życie wolne od narkotyków.
  - Działa Punkt Informacyjno-Konsultacyjny ds. Zapobiegania Narkomanii, finansowane są szkolenia tematyczne skierowane do psychologów, prowadzone są konsultacje z pedagogami szkolnymi. Są też zajęcia profilaktyczne dla uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i ich rodziców - mówi Sebastian Kuś z Urzędu Miejskiego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama