Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Jaworznie narkotyki zażywa co trzeci uczeń szkoły średniej

Grażyna Dębała
Fot. ARC
Interesujące wyniki przyniosła ankieta na temat narkotyków, jaką przeprowadzono pod koniec ubiegłego roku wśród uczniów jaworznickich gimnazjów i szkół średnich.

Po analizie materiałów okazało się, że dziś do zażywania marihuany lub haszyszu przyznaje się jeden na dziesięciu gimnazjalistów i co trzeci uczeń szkoły średniej.

Młodzi chętnie też eksperymentują. Przyznają się do używania leków uspokajających oraz nasennych. Wszystko w ilościach hurtowych. Alkohol mieszają z tabletkami i marihuaną. Próbują też amfetaminy oraz sterydów.

Powód sięgania po narkotyki jest błahy. Zwykle to ciekawość. Najczęściej młodzi ludzie kupują je od kolegów, ale wcale nie tak rzadko, po prostu biorą je z domu, bez wiedzy rodziców.
- Zdarzają się nieodpowiedzialni rodzice, którzy dzieląc się środkami psychoaktywnymi chcą przekonać swoje dzieci, że mogą być kumplami. Z moich doświadczeń wynika jednak, że na ogół, jeśli dziecko mówi, że narkotyki ma od rodziców, to po prostu chce jakoś się wytłumaczyć albo wpędzić ich w kłopoty - mówi Katarzyna Kępka z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie. Mimo to, poważnych zatruć wśród młodzieży w ciągu ostatnich miesięcy było mniej.

- Wcześniej każdego roku na nasz oddział trafiało przynajmniej kilkoro dzieci po zatruciu środkami odurzającymi. Rok temu było ich już tylko dwoje, a w tym roku takiego przypadku jeszcze nie mieliśmy - mówi Wiesław Więckowski, ordynator Oddziału Pediatrii w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie.
Mimo wszystko, lekarz przestrzega przed optymizmem. Fakt, że do szpitala trafiło mniej dzieci, nie musi wcale oznaczać, że mniej sięga po narkotyki.

- Na szpitalnym oddziale leczy się dzieci, które trafią tu nieprzytomne i w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. Tych w lepszym stanie leczy się w domach i ich liczbę oszacować już trudno. Moim zdaniem poprawa w statystykach świadczy jedynie o tym, że młodzież rzadziej sięga po twarde narkotyki i rzadziej łączy je z alkoholem, bo taka mieszanka daje bardzo groźne zatrucia - tłumaczy Wiesław Więckowski.

Miasto od kilku lat stara się promować wśród młodzieży życie wolne od narkotyków.
- Działa Punkt Informacyjno-Konsultacyjny ds. Zapobiegania Narkomanii, finansowane są szkolenia tematyczne skierowane do psychologów, prowadzone są konsultacje z pedagogami szkolnymi. Są też zajęcia profilaktyczne dla uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i ich rodziców - mówi Sebastian Kuś z Urzędu Miejskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!