Co szpeci śląskie miasta?

Co szpeci śląskie miasta?

Justyna Przybytek

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Do antynagrody pretenduje ten budynek w Gliwicach
1/8
przejdź do galerii

Do antynagrody pretenduje ten budynek w Gliwicach ©Fot. Maria Olecha

Pomysłów, jak zapaskudzić miejską przestrzeń, nie brakuje. Społecznicy z katowickiego stowarzyszenia Moje Miasto od trzech lat piętnują te najgorsze, przyznając antynagrodę - Betonową Kostkę.
W piątek jury zdecyduje, kto zasłużył na Betonową Kostkę
Do poniedziałku internauci mogli zgłaszać własne nominacje do czwartej edycji plebiscytu. Kostka należy się za nietrafione rozwiązania architektoniczne w przestrzeni publicznej zrealizowane w 2009 roku.
W piątek w Rondzie Sztuki jury w składzie: Marek Zieliński, dyrektor Ars Cameralis, reżyserka Jolanta Ptaszyńska, artyści Ronnie Deelen i Matylda Sałajewska oraz Ewa Gołębiowska, dyrektorka Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, wybierze "zwycięzcę".

Tym razem nominacji jest aż osiem. Prym wiodą Katowice. Tutaj do Betonowej Kostki pretendują dwa nowe wieżowce zbudowane na os. Tysiąclecia od strony ul. Chorzowskiej (inwestor, firma Activ Investment, szykuje się do budowy kolejnych dwóch). Czerwoną kartkę otrzymuje też Wojewódzki Sztab Wojskowy za fantazyjną modernizację swojej siedziby przy ul. Francuskiej. Budynek wojskowych po remoncie bije po oczach trzema odcieniami zieleni! Razi także żółty kolor barierek przy wyremontowanym torowisku na ul. Warszawskiej i 1 Maja w centrum Katowic (trzeci kandydat z tego miasta).

- Cieszy nas, że ruszyły inwestycje związane z infrastrukturą tramwajową, ale szkoda, że nie robi się ich z głową. Barierki przy torowisku zostały wykonane z najgorszych materiałów, są różne na różnych odcinkach i do tego krzywe. Podobnie wiaty przystankowe: na jednej trasie mają różny kształt. Remont, którym mamy się raczyć przez kolejne 20 lat, wykonano niechlujnie - komentuje nominację Dominik Tokarski z SMM. To nie koniec katowickich nominacji. Kostka może też trafić do władz miasta za przejście podziemne przy Spodku, albo do rąk właściciela budynku przy ul. Reymonta 6, który zlecił ocieplenie modernistycznej kamienicy styropianem. Nominowane są też obiekty z Gliwic, Bytomia i Chorzowa.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Gorole

Martin Deutschland (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 202 / 147

Co szpeci śląskie miasta?, brak Ślonzoków, same gorole.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Budynki na Tauzenie

don pedro (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 211 / 167

Oczywiście nowe budynki sa dysonansem. "Stara" zbudowa jest tak piekna że dobudowanie czego kolwieg burzy ład architektoniczny. Te wieżowce z windami na zatrzymującymi się na pólpietrach, co...rozwiń całość

Oczywiście nowe budynki sa dysonansem. "Stara" zbudowa jest tak piekna że dobudowanie czego kolwieg burzy ład architektoniczny. Te wieżowce z windami na zatrzymującymi się na pólpietrach, co umożliwia matkom ćwiczenia z wózkiem dziecięcym a niepełnosprawnych odcina od świata, te mieszkania o wysokości 225 cm, te ślepe kuchnie to ideał do którego mamy dążyc? I dwa porządnie zaprojektowane domy spełniające wspólczesne normy okazują sie zagrożeniem dla szpetoty budowlanej z czasów Gomółki?zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
oszpecanie miast

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 214 / 151

Slaskie miasta i miasteczka szpeca miliardy roznych reklam!Nie ma metra kwadratowego zeby na nim nie bylo reklamy.Granda i wstyd zeby na takie cos pozwolic.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo