Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co szpeci śląskie miasta?

Justyna Przybytek
Do antynagrody pretenduje ten budynek w Gliwicach
Do antynagrody pretenduje ten budynek w Gliwicach Fot. Maria Olecha
Telebim zdobi zabytkową kamienicę, właściciel utrzymanego w duchu moderny budynku ociepla go... styropianem, a na rynku miasta, którego historia sięga XIII wieku, staje pomarańczowy barak. Brzmi jak koszmarny sen architekta, ale to rzeczywistość śląskich miast.

Pomysłów, jak zapaskudzić miejską przestrzeń, nie brakuje. Społecznicy z katowickiego stowarzyszenia Moje Miasto od trzech lat piętnują te najgorsze, przyznając antynagrodę - Betonową Kostkę.

W piątek jury zdecyduje, kto zasłużył na Betonową Kostkę

Do poniedziałku internauci mogli zgłaszać własne nominacje do czwartej edycji plebiscytu. Kostka należy się za nietrafione rozwiązania architektoniczne w przestrzeni publicznej zrealizowane w 2009 roku. W piątek w Rondzie Sztuki jury w składzie: Marek Zieliński, dyrektor Ars Cameralis, reżyserka Jolanta Ptaszyńska, artyści Ronnie Deelen i Matylda Sałajewska oraz Ewa Gołębiowska, dyrektorka Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, wybierze "zwycięzcę".

Tym razem nominacji jest aż osiem. Prym wiodą Katowice. Tutaj do Betonowej Kostki pretendują dwa nowe wieżowce zbudowane na os. Tysiąclecia od strony ul. Chorzowskiej (inwestor, firma Activ Investment, szykuje się do budowy kolejnych dwóch). Czerwoną kartkę otrzymuje też Wojewódzki Sztab Wojskowy za fantazyjną modernizację swojej siedziby przy ul. Francuskiej. Budynek wojskowych po remoncie bije po oczach trzema odcieniami zieleni! Razi także żółty kolor barierek przy wyremontowanym torowisku na ul. Warszawskiej i 1 Maja w centrum Katowic (trzeci kandydat z tego miasta).

- Cieszy nas, że ruszyły inwestycje związane z infrastrukturą tramwajową, ale szkoda, że nie robi się ich z głową. Barierki przy torowisku zostały wykonane z najgorszych materiałów, są różne na różnych odcinkach i do tego krzywe. Podobnie wiaty przystankowe: na jednej trasie mają różny kształt. Remont, którym mamy się raczyć przez kolejne 20 lat, wykonano niechlujnie - komentuje nominację Dominik Tokarski z SMM. To nie koniec katowickich nominacji. Kostka może też trafić do władz miasta za przejście podziemne przy Spodku, albo do rąk właściciela budynku przy ul. Reymonta 6, który zlecił ocieplenie modernistycznej kamienicy styropianem. Nominowane są też obiekty z Gliwic, Bytomia i Chorzowa.
Internautom nie podoba się telebim zawieszony - za zgodą chorzowskich urzędników - na elewacji ponadstuletniej kamienicy na rogu ul. Wolności i Sienkiewicza. Kiepskie noty zebrał też zakończony w ubiegłym roku remont Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu przy placu Sobieskiego. - I pomarańczowy barak na Starym Mieście w Gliwicach - dodaje Tokarski. To piętrowy budynek. Na parterze mieści się sklep mięsny.

W poprzednich edycjach Betonowej Kostki "nagrodzono" Centrum Sztuki Filmowej, w 2008 r. wyremontowaną halę widowiskowo-sportową w Szopienicach i władze Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku za likwidację kolejki Elka. Betonową Kostkę tegorocznym zwycięzcom wręczy Beton, a nie jak w poprzednich edycjach Metan. Strój człowieka betonu jest już gotowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co szpeci śląskie miasta? - Dziennik Zachodni