Dziennik Zachodni » Wiadomo¶ci » To pewne: ekshumowano Krzysztofa Olewnika

To pewne: ekshumowano Krzysztofa Olewnika

Data dodania: 2010-03-09 08:58:27 ▪ Ostatnia aktualizacja: 2010-03-10 09:50:12

Dorota Kowalska

6KomentarzyPrze¶lijDrukuj
Mniejsza czcionka Wiêksza czcionka

Skandalu nie by³o. Ekshumacja zw³ok Krzysztofa Olewnika potwierdzi³a, ¿e to jego cia³o spoczywa³o na p³ockim cmentarzu. - Poczuli¶my ulgê - przyzna³ w rozmowie z ''Polsk±'' W³odzimierz Olewnik, ojciec Krzysztofa. - Bo teraz wiem na pewno, ¿e chodzi³em zapalaæ ¶wieczkê na grób w³asnego syna.Chocia¿ gdzie¶ tam, w pod¶wiadomo¶ci, tli³a siê iskierka nadziei, ¿e to jednak nie on - dodaje biznesmen.

1/2
To pewne: ekshumowano Krzysztofa Olewnika

(© Archiwum)

We wtorek to w³a¶nie rodzina dowiedzia³a siê jako pierwsza o wynikach ekshumacji. W so-pockiej prokuraturze Danutê Olewnik-Ciepliñsk±, siostrê Krzysztofa, jego ojca i pe³nomocnika rodziny Ireneusza Wilka przyj±³ prof. Ryszard Paw³owski, który przeprowadza³ badanie zw³ok w zak³adzie medycyny s±dowej gdañskiej akademii medycznej. Chwilê pó¼niej na specjalnie zwo³anej konferencji prasowej minister sprawiedliwo¶ci Krzysztof Kwiatkowski oznajmi³: - Szansa na pomy³kê jest mniejsza ni¿ jeden do stu osiemdziesiêciu bilionów. Potraktujmy te badania jako ostateczne.

Profesor Ryszard Paw³owski w pierwszej kolejno¶ci przeprowadzi³ badania pokrewieñstwa pomiêdzy Ew± Olewnik i W³odzimierzem Olewnikiem a ekshumowanym mê¿czyzn±.
∨ Czytaj dalej
Ekspertyza potwierdzi³a z prawdopodobieñstwem 99,9999999999 proc., ¿e zw³oki nale¿± do Krzysztofa Olewnika.

- Sto procent pewno¶ci nigdy nie jest w takich badaniach osi±gane. Z tak± pewno¶ci± mo¿na jedynie wykluczyæ pokrewieñstwo. Tu mo¿emy mówiæ o prawdopodobieñstwie granicz±cym z pewno¶ci± - doda³ prok. Zbigniew Niemczyk z gdañskiej prokuratury apelacyjnej, obecny na konferencji.

Porównano te¿ w³os znaleziony w domu Krzysztofa Olewnika z materia³ami uzyskanymi od jego rodziców. Nastêpnie porównano go z materia³em genetycznym ekshumowanego mê¿czyzny. Wynik potwierdzi³, ¿e to cia³o m³odego Olewnika.

- Pobrali¶my ³±cznie 7 próbek: by³y to próbki fragmentów kostnych, ju¿ wcze¶niej badane, nastêpne paralelne, uzyskane z innych czê¶ci cia³a i z zêbów. Wszystkie pokaza³y identyczny kod - t³umaczy³ prof. Ryszard Paw³owski. - To jest prawdopodobieñstwo granicz±ce z pewno¶ci± - powiedzia³ dok³adnie to co prok. Niemczyk.

Ekshumacja zw³ok i zwi±zane z ni± nowe badania potwierdzi³y zaniedbania przy wykonywaniu sekcji i pobieraniu materia³u genetycznego w 2006 r. Bieg³y pobra³ wówczas próbki z trzech ko¶ci: dwie zgadza³y siê z DNA Krzysztofa Olewnika, jedna nie, ale medyk nie odnotowa³ tego w dokumentacji. Bieg³y us³ysza³ ju¿ zarzuty sfa³szowania opinii i niedope³nienia obowi±zków, zosta³ te¿ zawieszony w czynno¶ciach.

We wtorek minister Krzysztof Kwiatkowski poinformowa³ równie¿ o wznowieniu ¶ledztwa w sprawie ¶mierci Wojciecha Franiewskiego, szefa porywaczy Krzysztofa Olewnika. - Decyzja dotycz±ca podjêcia na nowo tego ¶ledztwa jest jedyn± decyzj± prawid³ow±, któr± w tym zakresie mo¿na podj±æ - powiedzia³ minister Kwiatkowski. I doda³, ¿e podj±³ j± po konsultacji z gdañskimi prokuratorami, którzy mog± wskazaæ na nowe okoliczno¶ci ¶mierci Franiewskiego, od pocz±tku budz±ce zreszt± du¿e w±tpliwo¶ci.

Wojciech Franiewski nie powiedzia³ w ¶ledztwie nic. W czerwcu 2007 r. pope³ni³ samobójstwo w Areszcie ¦ledczym w Olsztynie. Sekcja zw³ok wykaza³a w jego krwi amfetaminê i alkohol. ¦mieræ Franiewskiego nie zosta³a te¿ zarejestrowana przez kamery monitoringu. Za to przed ¶mierci± herszt porywaczy wys³a³ list do ¿ony. Skar¿y³ siê w nim na ból brzucha. ''Zastanawiam siê, czy mi tu czego¶ nie dosypali do jedzenia'' - pisa³.

Pierwsze ¶ledztwo wskazywa³o, ¿e Franiewski pope³ni³ samobójstwo, ale pytania, sk±d w krwi tak pilnie strze¿onego wiê¼nia alkohol i amfetamina, pozosta³y. Pikanterii sprawie dodaje fakt, ¿e dwa lata pó¼niej, z 12 na 13 lipca 2009 r., na drzewie przy drodze Mor±g - Raj znaleziono powieszonego 34-letniego stra¿nika wiêziennego.
1 2 »

Dodajesz jako: Go¶æ

ilo¶æ znaków do wpisania:

Dodaj±c komentarz, akceptujesz regulamin forum

Zaloguj przez Facebook

POWIESILI WYKONAWCÓW I ¦WIADKÓW ZARAZEM I TERAZ ROBI¡ PRZEDSTAWIENIE !

zg³o¶ 0 / 0

Autor komentarza nie doda³ zdjêcia

Z internetu (go¶æ), 10.03.10, 07:20:55

Gdy ju¿ nie ma ewentualnego niebezpieczenstwa, ¿e bandyci wykonawcy sypn± swoich wysoko postawionych mocodawców powo³ali komisje i udaja ¿e co¶ wyja¶niaja.
Najlepsze jest to ¿e sledztwo zatrzymali na bezpo¶rednich sprawcach, a dalsze nieprawid³owo¶ci na wy¿szych szczeblach przypisuj± przypadkowej nieudolno¶ci organów ¶cigania, ha, ha, ha.
Wystarczy nadmieniæ jeden fakt, który burzy t± oppwiesæ dla gawiedzi.
Olewnika porwano jak twierdz± tylko dla okupu, tylko bardzo dziwne jest to ¿e, nikt normalnie dla okupu nie przetrzymyje porwanego a¿ dwa lata, bo niebezpieczenstwo wpadki jest ogromne, a takie sprawy za³atwia siê w bardzo krótkim czasie. No, chyba, ze sprawa ma drugie dno i porwanie by³o form± nacisku, ¿adanie okupu to tylko w ramach rekompensaty kosztów ? A za tym stoj± grube ryby, s³u¿by, itp ?

W sprawie Olewników chodzi³o o przejêcie firmy W³. Olewnika dzia³aj±cej w bran¿y miêsnej ?! Podobne mechanizmy zastosowano wobec Pozmeat S.A., kiedy¶ notowanej na gie³dzie w W-wie. W 2001 r. Pozmeat S.A. (notowany na GPW), w którym wiod±cy pakiet akcji mia³a rodzina Nowaczyków, kontrolê nad t± spó³k±, z naruszeniem prawa, przej±³ BRE Bank (pod wodz± Wojciecha Kostrzewy, obecnego prezesa ITI Holding) i spó³ka Jana Kulczyka (wtedu cz³onka RN BRE wspólnie m.in. z G.Czempiñskimi i TW SB S³. Wiatrem) Euro Agro Holding. Chodzi³o m.in. o 5,5 ha gruntów w centrum Poznania nale¿±cych do Pozmeatu. W czasie kiedy kontrolê nad Pozmeatem sprawowa³ BRE spó³ka doprowadzona zosta³a do upad³o¶ci. W miêdzyczasie zdarzy³o siê szereg "ciekawych" "przypadków". Dyr. finansowym Pozmeatu by³ Wiceminister Skarbu, Ireneusz Sitarski (zastêpca Kaczmarka), prezesem Pozmeatu, który ³ami±c prawo umo¿liwi³ BRE i Kulczykowi przejêcie kontroli nad Pozmeat by³ Andrzej Wachnik, rodzony brat wiceszefa ABW, Marka Wachnika. Wszyscy prezesi Pozmeat rekomendowani przez BRE to ludzie z Listy Wildsteina. Cz³onkiem RN Pozmeatu rekomendowanym przez BRE by³ m.in. adw. Jan Klafkowski, siostrzeniec prof. Alfonsa Klafkowskiego, b. cz³. Rady Pañstwa u którego doktoryzowa³ siê Jan Kulczyk. G³ówny akcjonariusz Pozmeatu zosta³ zatrzymany przez brygady antyterrorystyczne (podobnie jak Kluska). W 2004 r. cz³. RN Pozmeatu, R.Jach dosta³ gro¼by pozbawienia ¿ycia, których mocodawc± (jak wynika z akt sprawy) mia³ byæ prezes BRE Banku, W.Kostrzewa. Prokuratura umorzy³a ¶ledztwo bo ... nie mia³a pewno¶ci czy cz³. RN "zostanie upierdolony metodami mieszcz±cymi siê w granicach prawa, czy poza nimi". Cz³onkowie rodziny Nowaczyków byli ostetentacyjnie ¶ledzeni przez ludzi poruszaj±cych siê samochodami ABW. Szefem ABW wtedy by³ Andrzej Barcikowski, w latach 90-tych podw³adny W.Kostrzewy, po odej¶ciu z ABW, dyr. dep. monitoringu w BRE Banku! W 2004 r. BRE pozyska³ - jako akcjonariusza - spó³kê Alsero z Pruszkowa nale¿±c± do niejakiego Romualda Robaczewskiego, o którym m.in. Puls biznesu i NIE pisa³y, ¿e jest powi±zany z FSB i mia³ ogromny wp³yw na narzucenie embarga na eksport polskiego miêsa do Rosji. Ró¿nic miêdzy Pozmeatem a Olewnikiem jest kilka. Pozmeatu ju¿ nie ma (od syndyka masy upad³o¶ciowej za 17 mln PLN nowoczesny zak³ad, którego koszt budowy wyniós³ 100 mln PLN kupi³ Soko³ów a sprawê dla niego prowadzi³ ...by³y prezes Pozmeatu, Andrzej Wachnik, brat wiceszefa ABW), a firma Olewników istnieje. Po wtóre, syn W³. Olewnika nie ¿yje. W sprawie Pozmeatu, na szczê¶cie, nie dosz³o a¿ do tak drastycznych wydarzeñ. Po trzecie, BRE przej±³ na w³asno¶æ 5,5 ha w centrum Poznania, a Olewnikowie nie stracili swojej firmy.
Ciekawostk± jest fakt, i¿ to w³a¶nie BRE Bank pod wodz± Wojciecha Kostrzewy by³ zaanga¿owany w sprawê Kluski. Polecam lekturê artyku³u Gazety Polskiej pt.: "Jak Kluska budowa³ ITI". Polska to republika bananowa, w którym prawo nic nie znaczy, a policjanci, prokuratorzy czy sêdziowie to czêsto powi±zana podejrzanymi zwi±zkami sitwa.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Pani Ministrze Sprawiedliwo¶ci rozpêd¼ Pan tych prokuratorów. B±d¼ Pan facetem z jajami.

zg³o¶ 0 / 0

Autor komentarza nie doda³ zdjêcia

Klocek (go¶æ), 09.03.10, 18:56:30

Wstyd aby w wymiarze sprawiedliwo¶ci by³y takie niedo³êgi i nieudacznicy jak prokuratorzy ze sprawy Olewinka. Niech Pan, Panie Ministrze rozbije ten uk³ad mafijno-prokuratorski.

odpowiedzi (0)

skomentuj

......

zg³o¶ 0 / 0

Autor komentarza nie doda³ zdjêcia

Michal.Sz (go¶æ), 09.03.10, 17:30:11

O przepraszam ja nic nie zamierzam wyjasniac,napisalem ze znam ludzi i uwazam za porzadnych,pracowitych,coz jak widac te zazylosci wyszly kiepsko.Co nie zmienia faktu ze zginal mlody czlowiek a panstwo strasznie spapralo wyjasniego dlaczego zginal.Uwazam ze to nie zaden pokaz a autentyczna zalosc i zycze zeby WSZYSCY winni zostali odpowiednio potraktowani....mam nadzieje ze dzieki determinacji i uporowi tak sie stanie...

odpowiedzi (0)

skomentuj

blebleble

zg³o¶ 0 / 0

Autor komentarza nie doda³ zdjêcia

runtyka (go¶æ), 09.03.10, 16:37:01

A kiedy s±siad z Londynu i rodzinka wyjasni wszystkim po co go¶cili i balowali u nich policjanci? jaki by³ z tego dla nich interes? nie kazda rodzina i firmy takie maja zazy³o¶ci z policja i politykami jak oni.Do¶æ tego ¿enuj±cego spektaklu,pokazu nad grobem syna.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nie dziwiê siê

zg³o¶ 0 / 0

Autor komentarza nie doda³ zdjêcia

antyrz±dowy-element (go¶æ), 09.03.10, 14:11:18

Ekspertyza MUSIA£A byæ taka a nie inna, za to du¿o osób dosta³o pieni±dze, prawda jakaby nie by³a NIGDY nie mo¿e wyj¶c na wierzch bo mnóstwo osób straci³oby sto³ki.
Temu s³u¿y³y niedawne "samobójstwa" w celi osób zwi±zanych z porwaniem - aby nigdy nie ujawniæ prawdy.
Pan Kalisz - najprawdopodobniej (ie bezpo¶rdenio) z morderstwem zwi±zany wie o co toczy siê gra i wszelkimi si³ami stara siê nie dopu¶ciæ do szerszych ruchów Olewników. Gdy za¶ rodzina Olewników bêdzie dalej "szumieæ" - milicja lub jakie¶ wynajête zbiry zrobia z nimi porz±dek.
Tu jest Polska.
Pañstwo prawa.

odpowiedzi (0)

skomentuj

skandal.....

zg³o¶ +1 / 0

Autor komentarza nie doda³ zdjêcia

Michal.Sz. (go¶æ), 09.03.10, 10:58:26

Znam panstwa Olewnikow od dawna,bylem ich sasiasdem,obecnie mieszkam w Londynie i chce powiedziec ze to bardzo porzadni i pracowici ludzie,jesli okaze sie ze to nie sa zwloki ich syna................to bedzie totalna chanba i porazka naszego panstwa. A sld powinno za to zaplacic duza cene,na czele z kaliszem,ktory zachowuje sie jak wyluzowany salonowiec(kawa na lawe),to facet bez jakichkolwiek moralnych zasad!!!. Panstwo Olewnik wyrazy wspoczucia z powodu tragedi i sposobu jej wyjasniania....powodzenia...

odpowiedzi (0)

ocena: 100%

Tak: 1

Nie: 0

skomentuj

Rozrywka

Dziennik Zachodni

  • Czytaj nas na iPhone oraz iPad
  • Czytaj nas na Androidzie
  • Czytaj nas na pozosta³ych telefonach
  • Rozrywka NMEkstraklasa LiveZobacz inne aplikacje

Aktualne wydanie:

"Dziennik Zachodni", wtorek 22.05.2012

Kup e-wydanie

Prenumerata:

Dzia³ Kolporta¿u



bezp³atna infolinia 800 16 30 20 (dla stacjonarnych i sieci Orange), 32 634 22 70 (dla pozosta³ych sieci)
e-mail: prenumeratadomowa@dz.com.pl
Jak zamówiæ prenumeratê? Zobacz tutaj

Zamów prenumeratê

Reklama:

Informacja:



tel. 32 634 23 01, fax 32 634 23 03
Chcesz nadaæ og³oszenie lub reklamê, kliknij tutaj
e-mail: reklama.katowice@polskapresse.pl

Zamów reklamê

Kontakt z redakcj±:

Dziennik Zachodni



ul. Baczyñskiego 25 A
41 – 203 Sosnowiec

Sprawd¼ numery telefonów i skontaktuj siê z wybranych dzia³em lub konkretnym dziennikarzem

Napisz do nas

Zapisz siê do Newslettera

Reklama

Reklama

Sonda

Jak siê powiedzie reprezentacji Polski na Euro 2012?

Polskapresse sp. z.o.o informuje, ¿e wszystkie tre¶ci ukazuj±ce siê w serwisie DziennikZachodni.pl podlegaj± ochronie. Dowiedz siê wiêcej.
Jeste¶ zainteresowany kupnem tre¶ci? Dowiedz siê wiêcej.