W Gliwicach otwarto szkolny bar sałatkowy

  W Gliwicach otwarto szkolny bar sałatkowy

  Maria Olecha

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Gliwicach otwarto szkolny bar sałatkowy
  1/3
  przejdź do galerii

  ©Maria Olecha

  Na mapie gliwickich gastronomicznych punktów ze zdrową żywnością pojawił się nowy obiekt. To szkolny bar sałatkowy "U Króla Stasia", który mieści się przy ul. Dolnych Wałów 35 w Gliwicach (pl. Rzeźniczy). Prowadzi go Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych. I to właśnie uczniowie tej szkoły będą najpierw przygotowywali, a następnie sprzedawali przepyszne i z fantazją zrobione sałatki.

  Otwarcie szkolnego baru sałatkowego poza murami szkoły to pomysł Krystiana Szatki, dyrektora ZSE-U.


  - Zastanawialiśmy się, na jaki przedział gastronomiczny się zdecydować. Padła propozycja stworzenia baru z pierogami, ale pomyśleliśmy, że takich punktów w mieście jest już sporo. Cały cywilizowany świat przechodzi na zdrową żywność, stąd pomysł, aby to były sałatki. Mamy nadzieję, że gliwiczanie wybiorą zdrowe jedzenie zamiast fast foodów - podkreśla Krystian Szatka.

  Do jedzenia przygotowanych przez uczniów "gastronomika" specjałów mają skusić gliwiczan nie tylko apetycznie wyglądające, z pomysłem przygotowane warzywne i owocowe specjały, ale także bardzo przystępne ceny. Wybór sałatek jest naprawdę spory - uczniowie będą przygotowywać ich aż 37, przy czym te bardziej wykwintne trzeba zamawiać z jednodniowym wyprzedzeniem. Porcję witamin na talerzu można bowiem tam zjeść już za 2 zł. Najdroższa sałatka "salonowa" kosztuje 5 zł, bo jej składniki są wykwintne: małże, kraby, krewetki, mandarynki, marchew, makaron, kukurydza i przyprawy.

  W barze można też kupić różnorodne kanapki oraz soki warzywne i owocowe. A wszystkie te smakowite przekąski gliwiczanie zjedzą w pięknie odnowionych, stylowych wnętrzach. Bo nazwa i wystrój wnętrza baru nawiązują do epoki, w której żył i panował ostatni król Polski - Stanisław August Poniatowski, patron szkoły.

  Okazuje się, że bar sałatkowy "U Króla Stasia" to korzyść dla mieszkańców Gliwic i powiatu gliwickiego, którzy mogą tanio i smacznie zjeść oraz bezcenne doświadczenie dla uczniów "gastronomika". Będą tutaj odbywali praktyki zawodowe.

  - Otarcie tego baru to znakomity pomysł. Tutaj będziemy mieć bezpośredni kontakt z klientami, nauczymy się obsługiwać kasę fiskalną - mówi Siglinda Müller, uczennica ZSE-U.

  Jak zdradza dyrektor Szatka, szkolny bar sałatkowy to dopiero jedno zrealizowane marzenie. Szkoła ma ich jeszcze kilka.

  - Marzy nam się jeszcze otwarcie szkolnego hotelu dla uczniów z niepełnosprawnościami, restauracji szkolnej i biura turystycznego - mówi Szatka. - Jeśli inicjatywa baru sałatkowego sprawdzi się i okaże sukcesem, to myślę, że przy wsparciu władz miasta uda nam się w przyszłości i te obiekty otworzyć - dodaje.

  Dodajmy, że szkolny bar sałatkowy jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. od 10 do 17. Chętni będą mogli telefonicznie zamówić wybrane sałatki (32/231-76-32). Zostaną one dostarczone pod wskazany adres.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama