Zabrze: Przemysł ciężki, design lekki

  Zabrze: Przemysł ciężki, design lekki

  BS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Śląsk to najbardziej uprzemysłowiony region Polski, niesłusznie kojarzony wyłącznie z węglem, hałdami czy kopalniami. Ten stereotyp obalić chce zabrzańska Galeria Zmiękczalnia.
  Śląsk to najbardziej uprzemysłowiony region Polski, często kojarzony wyłącznie z węglem, hałdami czy kopalniami. Jednocześnie jest to jednak region należący do najbardziej rozwiniętych i najbogatszych części Polski, miejsce o bardzo charakterystycznej tradycji i silnej kulturze, żyjące własną dynamiką. Tego dowód - już 19 marca o godz. 18, podczas wernisażu wystawy Przemysł ciężki, design lekki. Pokaże go Galeria Zmiękczalnia na terenie Skansenu Górniczego Królowa Luiza w Zabrzu. Wystawę będzie można oglądać aż do 19 maja.

  Pierwsze tego typu przedsięwzięcie artystyczne w miejscu należącym do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, będzie do obejrzenia w budynku o wyjątkowej historii. To tutaj przez lata zmiękczano wodę do produkcji pary dla pobliskiej maszyny wyciągowej, która działa do dziś  i jest chlubą zabrzańskiego Skansenu. Instalacja zmiękczająca wodę funkcjonowała do lat 70. XX wieku. Trzy dziesięciolecia później obiekt został wyremontowany, dzięki czemu przywrócono mu wygląd z lat jego świetności, nadając mu jednocześnie nową funkcję artystyczną. Na zaledwie 100 metrach kwadratowych prezentowana jest fotografia oraz sztuka użytkowa. Odremontowane wnętrze galerii zachowało oryginalne elementy architektury industrialnej, które nadają organizowanym wystawom niecodziennego charakteru.

  Celem wystawy jest pokazanie obiektów grup pochodzących ze Śląska, inspirowanych industrialnym klimatem, noszącymi ową ciężkość gatunkową tak charakterystyczną dla regionu. Są to obiekty odzwierciedlające niecodzienne piękno, jakie kryje się w śląskiej scenerii i tradycji. Intencją kuratorów jest zaprezentowanie twórczej siły płynącej z regionu Śląska i jego spójnej kultury, która wpływa również na sztukę użytkową. Na wystawie zaprezentowane zostaną realizacje: Magdaleny Trzcionki, MOHO DESIGN, KAFTI DESIGN oraz Kolektywu HAJA. Każdy z zaproszonych twórców prezentuje swoją własną, jakże odmienną inspirację regionem oraz jego przemysłową spuścizną.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama