Sport

  Ważne
  Kornelia Marek była na dopingu. Próbka B potwierdza wyniki...

  Kornelia Marek była na dopingu. Próbka B potwierdza wyniki pierwszych badań

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Polska

  Kornelia Marek, polska biegaczka narciarska, była na dopingu. Potwierdza to wynik badania próbki B. Pierwszą próbę wykonano w ubiegłym tygodniu. Marek była pod wpływem niedozwolonych środków dopingujących podczas Igrzysk Zimowych w Vancouver. - Nic nie brałam - mówiła jeszcze w ubiegły piątek dziennikarzom na lotnisku.
  Przypominamy, że zawodniczka podczas olimpiady zaliczyła bardzo udane występy w sprincie drużynowym (9. miejsce) i w biegu na 30 km stylem klasycznym (11. miejsce). Razem z pozostałymi zawodniczkami zdobyła 6. miejsce w sztafecie. Zapewniło to wszystkim zawodniczkom ze sztafety stypendium olimpijskie na następne cztery lata.

  Niestety to już historia, bo stypendium zostanie prawdopodobnie wszystkim zawodniczkom zabrane.

  To po sztafetowym biegu pobrano od Marek pechową próbkę moczu, w której wykryto obecność EPO.


  Historia Kornelii Marek i jej dopingu jeszcze tydzień temu
  Kornelia Marek zapewnia, że nie stosowała środków dopingujących podczas Igrzysk Olimpijskich w Vancouver. Zawodniczka wierzy, że badania próbki B, których wyniki poznamy w piątek, oczyszczą ją z podejrzeń. Reprezentantka Polski jest wyraźnie poruszona podejrzeniami jakie na nią padły. Próbka A zbadana przez komisję antydopingową wskazuje, że Marek stosowała EPO. Erytropoetyna to hormon, który poprawa znacząco wydolność organizmu. Według lekarzy niemożliwe, by znalazł się organiźmie sportowca inaczej jak przez zastrzyk.

  Jest niewielka szansa na to, że badania próbki B wykluczą stosowanie dopingu przez Kornelię Marek. Polska narciarka jest podejrzewana o stosowanie dopingu w czasie igrzysk Olimpijskich w Vancouver.

  Doktor Jarosław Krzywański, który opiekował się polskimi sportowcami w Whistler mówi, że wyniki badania pierwszej próbki pobranej od zawodniczki dały wynik pozytywny. Dodaje, że badana jest teraz próbka B, aby wykluczyć pomyłkę.

  EPO, o którego stosowanie podejrzana jest Kornelia Marek jest hormonem produkowanym przez nerki. Stymuluje on powstawanie czerwonych krwinek. Doktor Jarosław Krzywański mówi, że w wyniku stosowania niedozwolonego dla sportowców środka mogą oni osiągać lepsze wyniki. Dr Jarosław Krzywański mówi, że EPO nie może dostać się do organizmu przez przypadek.

  Kornelia Marek jest jedynym jak dotąd sportowcem podejrzewanym o stosowanie niedozwolonych środków dopingujących w Vancouver. Wynik badania próbki B, który rozstrzygnie ostatnie wątpliwości powinniśmy poznać w piątek.

  Wynik badania wykonanego podczas igrzysk w Vancouver okazał się pozytywny. Test został przeprowadzony po biegu sztafetowym, w którym Polska zajęła szóste miejsce. O sprawie poinformował PKOl po sygnale z MKOl. W czwartek polska biegaczka będzie się tłumaczyć z wyników badań przed władzami Polskiego Związku Narciarskiego.

  - Biegaczka poprosiła o zbadanie próbki "B". Gdyby tego nie zrobiła, sami o to byśmy poprosili - mówi Grzegorz Mikuła, sekretarz generalny PZN. - Badanie zostanie wykonane 12 marca w Richmond. Do tego momentu chcemy wstrzymać się z komentarzami. Mamy nadzieję, że coś się zmieni.

  Zawodniczka AZS AWF Katowice postanowiła wrócić do Polski z Drammen w Norwegii, gdzie dziś rozpoczynają się biegi Pucharu Świata. - Chce po prostu być w tych trudnych momentach ze swoimi najbliższymi, dlatego została wycofana z tych startów - wyjaśnia Mikuła. - Rozmawialiśmy tylko z jej trenerem. Mówi, że "Kola" jest w szoku, kompletnie załamana. Oboje nie mają pojęcia, skąd wziął się pozytywny wynik badania. Zawodniczka zapewnia, że nie brała nic na własną rękę. Wcześniej w Vancouver Kornelia miała robione badania krwi, które niczego nie wykazały! Dopiero próbka moczu okazała się feralna.

  Jeśli drugie badanie też okaże się pozytywne, to wyniki naszej biegaczki w igrzyskach zostaną anulowane [w biegu na 30 km techniką klasyczną była 11., co było jej życiowym sukcesem - red.]. Najgorsze jest to, że ucierpią też pozostałe uczestniczki naszej sztafety, czyli Justyna Kowalczyk, Sylwia Jaśkowiec i Paulina Maciuszek. Marek powtarza, że chce iść w ślady Kowalczyk. Niestety, również Justynie w 2005 r. przydarzyła się dopingowa przeprawa i półroczne zawieszenie (była zdyskwalifikowana na dwa lata, karę zmniejszono po odwołaniach). - Sankcje są coraz ostrzejsze i raczej nie ma co liczyć tylko na sześć miesięcy zawieszenia. Zawodnik przyłapany na dopingu w czasie igrzysk może zostać niedopuszczony do startu w następnej olimpiadzie - martwi się Mikuła.

  W zbadanej próbce Marek znaleziono podobno pochodną EPO, czyli hormonu zwiększającego produkcję czerwonych krwinek. Stosowany jest w sportach opartych na wytrzymałości.

  Tomasz Kuczyński, Łukasz Bartoszewicz, kk

  Czytaj także

   Komentarze (11)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy winna

   MiWaB (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 23

   A ja jednak jestem innego zdania. Podobno u nas w Polsce, przed wydaniem wyroku o winie przeprowadza się najpierw śledztwo, trwające czasami i kilka lat. Jeżeli dokładnie przeprowadzone udowodni,...rozwiń całość

   A ja jednak jestem innego zdania. Podobno u nas w Polsce, przed wydaniem wyroku o winie przeprowadza się najpierw śledztwo, trwające czasami i kilka lat. Jeżeli dokładnie przeprowadzone udowodni, że wzięła coś świadomie, należy ukarać nawet i dożywotnio. A co jeżeli komuś z góry (np. z PKOL-u czy PZN) zależało na tym, aby poprawić wizerunek Polski liczącej się w świecie sportu. Komuś, kto mógłby przypiąć sobie zasługi sportowców, gdyby się to świństwo nie wydało. Mogła być dziewczyna nieświadoma tego jakie środki przyjmuje. Coś zdaje mi się, że ta nagonka na nią, ta błyskawiczna reakcja prezydium zbierającego się jeszcze we wtorek w późnych godzinach wieczornych, wydaje się dosyć nerwowa. "Podziwiam" niesamowitą dbałość o zdrowie sportowców przez Nurowskiego, ukazującego się dosłownie co pół godziny w telewizji, chociaż przed aferą, widziałem go szykującego się na wycieczkę na letnią olimpiadą a po niej nie jestem pewien. Strach, że ktoś może zażądać dymisji ludzi odpowiedzialnych za polski sport i sportowców? Rodzina sportu, szczególnie olimpijczyków, powinna się raczej podtrzymywać na duchu, wyjaśnić, potępić winnych ale nie powinna wcześniej topić tego komu złamał przestępca rękę i kto sam nie ma możliwości wydostania się na brzeg. A tu, wyraźnie "ojciec" olimpijczyków topi swoje dziecko bez poznania prawdy i znalezienia sprawcy. Czyżby wiedział o tym paskudnym czynie?!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na zbity pysk,bez smarowania

   kolka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 28

   Gdyby się przyznała to jeszcze tak ,a ona idzie w zaparte jak nasi politycy-wyrzycić na zbity pysk i obciążyć kosztami jakie Państwo wyłożyło na jej szkolenie.Amen

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   doping

   Fang (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 26

   Nie tylko w sporcie POwinno być karane zażywanie dopalaczy.Patrząc na nasza scenę POlityczną i zachowanie POlitykow też ma się wrażenie że niktórzy stosują doping.Niestety tak jak w przypadku...rozwiń całość

   Nie tylko w sporcie POwinno być karane zażywanie dopalaczy.Patrząc na nasza scenę POlityczną i zachowanie POlitykow też ma się wrażenie że niktórzy stosują doping.Niestety tak jak w przypadku senatora Piesiewicza POlitycy stoją murem i nie zezwalają na ukaranie sprawców.Prawo więc stosuje się tylko do maluczkich.Ot POlska właśnie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   DO "WIDUKIND" ODPOWIEDZ

   SYLWESTER (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 37

   "WIDUKIND" pytanie ; " jeśli po takim mocnym dopingu zajęła 9 i 11 miejsce, to co biorą ci z
   1 ,2 .3, 4...miejsca?"

   W odpowiedzi...rozwiń całość

   "WIDUKIND" pytanie ; " jeśli po takim mocnym dopingu zajęła 9 i 11 miejsce, to co biorą ci z
   1 ,2 .3, 4...miejsca?"

   W odpowiedzi 100% zapewnienie, SPORT JEST UCZCIWA I ZDROWA RYWALIZACJA !.
   Dlatego proponowałem Polskiemu Związkowi Narciarskiemu nie tylko NATYCHMIASTOWA
   DYSKWALIFIKACJE KORNELI MAREK ale także żądanie zwrotu kosztów przygotowania do
   Olimpiady Zimowej z obozami treningowymi włącznie. Pani MAREK z nas zakpiła !.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mam pytanie

   Widukind (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 23

   jeśli po takim mocnym dopingu zajęła tylko 9 i 11 miejsce to co biorą ci z 1,2,3 4....miejsca ? Oto jest pytanie bo nie wierzę w cuda. Amen.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PONIZENIE POLSKIEGO SPORTU !

   SYLWESTER (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 23

   KORNELIA MAREK POLSKA BIEGACZKA NARCIARSKA... BYLA NA DOPINGU (sic?)".
   POTWIERDZA TO WYNIK BADANIA PROBKI "B" .
   BYLA POD WPLYWEM NIEDOZWOLONYCH SRODKOW DOPINGUJACYCH...rozwiń całość

   KORNELIA MAREK POLSKA BIEGACZKA NARCIARSKA... BYLA NA DOPINGU (sic?)".
   POTWIERDZA TO WYNIK BADANIA PROBKI "B" .
   BYLA POD WPLYWEM NIEDOZWOLONYCH SRODKOW DOPINGUJACYCH PODACZAS IGRZYSK
   ZIMOWYCH W VANCOVER KANADA !. KONIEC
   N A T Y C H M I A S T O W A D Y S K W A L I F I K A C J A Z A W O D N I C Z K I !.
   DORADZALBYM POLSKIEMU ZWIAZKOWI NARCIARSKIEMU OBCIAZENIEM FINANSOWYM ZA
   PRZYGOTOWANIA I OBOZY TRENINGOWE!. KORNELIA MAREK ZAKPILA SOBIE Z NAS !!!.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kto?

   juri (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 29

   to w końcu kto brał Kornelia czy Marek?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Doping chemiczny jest

   spokojny

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 19

   Doping chemiczny jest tylko pochodną najsilniejszego i całkowicie legalnego środka dopingowego: pieniędzy. Dla kasy, dla wielkiej kasy, wielu ludzi gotowych jest się dosłownie pozabijać i żadne...rozwiń całość

   Doping chemiczny jest tylko pochodną najsilniejszego i całkowicie legalnego środka dopingowego: pieniędzy. Dla kasy, dla wielkiej kasy, wielu ludzi gotowych jest się dosłownie pozabijać i żadne badania moczu pobieranego w sraczyku po zawodach tego nie zmienią, bo koleżanka już sobie zdążyła wszprycować do pęcherza moczyk kolegi tak? Bo nawet w internecie reklamują się ośrodki „gwarantujące niewykrywalne środki dopingowe”. A są takie. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   EPO zostawia widoczne ślady..

   dr Japa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 21

   Widzieiście jej pryszczatą buzię? wytrącanie się związków a-hyprododatnich w procesie mononeuklozy powoduje tzw. trądzik młodzieńczy. Podobne objawy miał inny znany koksiarz z ADHD i kompleksem...rozwiń całość

   Widzieiście jej pryszczatą buzię? wytrącanie się związków a-hyprododatnich w procesie mononeuklozy powoduje tzw. trądzik młodzieńczy. Podobne objawy miał inny znany koksiarz z ADHD i kompleksem jajecznym - bokser Gołota. Jemu dla odmiany pryszczyło plecy. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Koks.

   dr.Lubicz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 26

   Kazdy mowi ze nie bral.

   Sport z kraju i ze świata

   Zobacz więcej na Sportowy24.pl

   Tabela Ekstraklasy

   Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
   Eliminacje Ligi Mistrzów
   Eliminacje Ligi Europy
   1 Legia Warszawa Live 37 44 21 10 6 70-31
   2 Jagiellonia Białystok Live 37 42 21 8 8 64-39
   3 Lech Poznań Live 37 42 20 9 8 62-29
   4 Lechia Gdańsk Live 37 42 20 8 9 57-37
   5 Korona Kielce Live 37 28 14 5 18 47-65
   6 Wisła Kraków Live 37 26 14 6 17 54-57
   7 Pogoń Szczecin Live 37 25 11 13 13 51-54
   8 Bruk-Bet Termalica Nieciecza Live 37 25 13 7 17 35-55
   Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
   Spadek do 1. ligi
   1 Zagłębie Lubin Live 37 34 14 11 12 51-45
   2 Piast Gliwice Live 37 31 12 10 15 45-54
   3 Śląsk Wrocław Live 37 29 12 10 15 49-52
   4 Wisła Płock Live 37 28 12 11 14 49-57
   5 Arka Gdynia Live 37 24 10 9 18 44-60
   6 Cracovia Live 37 24 8 15 14 45-52
   7 Górnik Łęczna Live 37 22 9 10 18 47-63
   8 Ruch Chorzów Live 37 19 10 8 19 42-62
   Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
   Awans do grupy mistrzowskiej
   Miejsce w grupie spadkowej
   Ruch Chorzów został ukarany odjęciem czterech punktów za zaległości finansowe
   1 Legia Warszawa Live 37 73 21 10 6 70-31
   2 Jagiellonia Białystok Live 37 71 21 8 8 64-39
   3 Lech Poznań Live 37 69 20 9 8 62-29
   4 Lechia Gdańsk Live 37 68 20 8 9 57-37
   5 Zagłębie Lubin Live 37 53 14 11 12 51-45
   6 Wisła Kraków Live 37 48 14 6 17 54-57
   7 Korona Kielce Live 37 47 14 5 18 47-65
   8 Wisła Płock Live 37 47 12 11 14 49-57
   9 Pogoń Szczecin Live 37 46 11 13 13 51-54
   10 Śląsk Wrocław Live 37 46 12 10 15 49-52
   11 Piast Gliwice Live 37 46 12 10 15 45-54
   12 Bruk-Bet Termalica Nieciecza Live 37 46 13 7 17 35-55
   13 Cracovia Live 37 39 8 15 14 45-52
   14 Arka Gdynia Live 37 39 10 9 18 44-60
   15 Ruch Chorzów Live 37 38 10 8 19 42-62
   16 Górnik Łęczna Live 37 37 9 10 18 47-63

   Gry On Line - Zagraj Reklama