Dziura w kasie goczałkowickiego uzdrowiska

  Dziura w kasie goczałkowickiego uzdrowiska

  Sywia Plucińska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Elegancki deptak cieszy oko kuracjuszy
  1/3
  przejdź do galerii

  Elegancki deptak cieszy oko kuracjuszy

  ©Fot. Arkadiusz Gola

  Żeby mieć pieniądze na wypłaty dla pracowników, żywność i leki, dyrekcja nie reguluje opłat na ZUS, nie płaci podatków, rachunków za gaz, prąd, wywóz śmieci. Zadłużenie uzdrowiska wynosi dziś ponad milion złotych.
  Budynki sanatorium nadają się raczej do survivalu niż dla pacjentów
  Braki w kasie WORR w pierwszych miesiącach roku to - jak mówi dyrektor Tomasz Niesyto - efekt tego, że Narodowy Fundusz Zdrowia przysyła pierwszych kuracjuszy 12 stycznia, a pełne obłożenie miejsc (276 łóżek) jest dopiero od 26 stycznia. Praktycznie więc za ten miesiąc nie ma pieniędzy. Zimą niespieszno też do wód kuracjuszom prywatnym. Jeśli już mają płacić za wszystko, wybierają na kuracje miesiące wiosenno-letnie.

  Co innego jednak chudy początek roku z powodu aury, a co innego drastyczna dziura w budżecie, jaką spowodował niższy o 2,26 mln zł kontrakt z NFZ. Fundusz kontraktuje z WORR sześć rodzajów usług: sanatorium dla dorosłych, sanatorium dziecięce, szpital dziecięcy, szpital reumatologiczny, rehabilitację szpitalną, poradnie ambulatoryjne.

  W obecnym kontrakcie wszystkie zostały okrojone (w stosunku do wysokości kontraktu na 2009 rok). Najbardziej jednak budżety obu sanatoriów, które zostały obniżone o 24 procent. - NFZ tłumaczy tę redukcję koniecznością przesunięcia funduszy na podstawową opiekę zdrowotną. Zabrano więc sanatoriom i rehabilitacji, które nie są placówkami ratującymi życie. Nasza działalność zawsze plasuje się na szarym końcu, mimo że każda złotówka włożona w służbę zdrowia w profilaktyce i rehabilitacji przynosi największe korzyści. A jednak kiedy przychodzi do cięcia kosztów, przegrywamy - mówi Tomasz Niesyto.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama