Podstępna choroba groźna dla serca

  Podstępna choroba groźna dla serca

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dziś obchodzimy Światowy Dzień Nerek. Uszkodzone - w różnym stopniu - mogą występować nawet u około 4 milionów Polaków! Potęgują ryzyko zawału lub udaru
  Z prof. Andrzejem Więckiem,kierownikiem Katedry i Kliniki Nefrologii, Endokrynologii i Chorób Przemiany Materii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, rozmawia Agata Pustułka

  Mówiąc o chorobach nerek, zwykle zaczynamy rozmowy od dializoterapii, przeszczepów, a przecież to jedynie wierzchołek góry lodowej...
  I mały odsetek pacjentów, bo obecnie w Polsce dializowanych jest niewiele ponad 20 tysięcy osób i około tysiąca chorych jest rocznie transplantowanych, zaś z badań przesiewowych wynika, że problemy z nerkami ma około 11-16 proc.
  społeczeństwa. Gdy przełożymy te dane na populację Polski, da to około czterech milionów osób cierpiących na różne nerkowe schorzenia. Na dodatek, większość Polaków nie wie o tym, że choruje. Na przykład, jeszcze do niedawna w przypadku pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi czy pulmonologicznymi nie zalecano, by przy okazji diagnostyki, sprawdzić także stan nerek. Teraz wiemy, że występowanie tych schorzeń wiąże się bardzo często również z uszkodzeniem nerek. Światowy Dzień Nerek, który organizowany jest po raz czwarty, w zeszłym roku pomógł uświadomić pacjentom, jaki związek z ich chorobami ma nadciśnienie tętnicze. W tym roku hasłem przewodnim jest cukrzyca.

  Dlaczego?

  Bo obecnie jednym z najistotniejszych czynników, który doprowadza do uszkodzenia nerek, jest właśnie cukrzyca, zwykle źle leczona lub w ogóle nie wykryta. Szacuje się, że prawie 5 proc. społeczeństwa choruje na cukrzycę, a zatem problem jest niezwykle istotny z epidemiologicznego punktu widzenia.

  Co może świadczyć o rozwoju choroby nerek? Na jakie sygnały wysyłane przez organizm trzeba zwrócić uwagę?
  Niestety, nie mam optymistycznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż przewlekła choroba nerek u większości chorych przebiega bezobjawowo. Nieszczęście polega na tym, że początkowo - na podstawie wywiadów lekarskich czy manifestowanych przez pacjenta dolegliwości - nie da się postawić takiej diagnozy. Choroba ta przebiega bardzo podstępnie. U chorego mogą się jedynie pojawić niecharakterystyczne dolegliwości występujące również w przebiegu wielu innych schorzeń, takie jak nieznaczne osłabienie, częste oddawanie moczu, nadciśnienie tętnicze. Ale nadciśnienia też nie wiąże się od razu z chorobami nerek, bo cierpi na nie ok. 30 proc. ludzi, a to dodatkowo utrudnia rozpoznanie. Dopiero wtedy, gdy choroba postępuje, rozpoznanie staje się bardziej oczywiste. Pojawiają się wówczas obrzęki kończyn, znaczna niedokrwistość, trudne do opanowania nadciśnienie tętnicze, świąd skóry. To jednak dzieje się już w stadium zaawansowanym, gdy leczenie jest znacznie trudniejsze i droższe.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama