Katowice: Więcej miejsc dla trudnych narodzin

  Katowice: Więcej miejsc dla trudnych narodzin

  RP

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Problem umieralności okołoporodowej omawiany był podczas spotkania wojewody z ordynatorami oddziałów ginekologiczno-położniczych i neonatologicznych województwa śląskiego.
  Zwrócono uwagę na tendencje obserwowane w Polsce i na świecie - jak zmniejszenie się ilości porodów fizjologicznych, wzrost ciąż powikłanych, a także politykę państwa, zmierzającą do zwiększenia ilości prowadzonych badań prenatalnych, mających bezpośrednie przełożenie na zabezpieczenie zdrowia matki i dziecka oraz zmniejszenie umieralności okołoporodowej. Wskazano na zbyt małą liczbę oddziałów niosących pomoc w najtrudniejszych przypadkach, które nie zapewniają odpowiedniej ilości miejsc reanimacyjnych dla noworodków, koniecznych dla ratowania zdrowia i życia małych pacjentów.

  Aktualnie w województwie śląskim działa 6 takich oddziałów. Ordynatorzy oddziałów ginekologiczno-położniczych oraz neonatologicznych zwrócili uwagę na brak koniecznego sprzętu oraz specjalistycznej aparatury i ograniczenia kadrowe.

  Odpowiedzią na niewystarczającą liczbę miejsc na oddziałach zajmujących się najtrudniejszymi przypadkami ma być dostosowanie w najbliższym czasie oddziałów w Tychach, Rudzie Śląskiej oraz Bielsku-Białej tak, aby mogły przyjmować matki i dzieci dotknięte najcięższymi powikłaniami. Realizacja badań prenatalnych ma pozwolić na wczesną diagnostykę oraz skierowanie matki do właściwego ośrodka, co w znaczny sposób powinno ograniczyć problem umieralności wśród noworodków.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama