Smolorz przeciwko połączeniu instytucji kultury w Katowicach

  Smolorz przeciwko połączeniu instytucji kultury w Katowicach

  Michał Smolorz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Mamy do czynienia z bezbrzeżną arogancją, z jakąś tandetną odmianą woluntaryzmu, który sprowadza się do deklaracji bo ja tak chcę - zaś w stronę pytających obywateli wyciąga się wyprostowany środkowy paluszek...
  Klamka zapadła : radni stołecznego metropolitalnego miasta Katowice pod dyktando prezydenta dokonali połączenia dwóch miejskich instytucji artystycznych (Górnośląskiego Centrum Kultury i Estrady Śląskiej). Fuzję uchwalono wbrew jednomyślnej krytyce ze strony środowisk twórczych, wbrew wszelkiej dostępnej logice, nie przedstawiając opinii publicznej żadnych przekonywujących argumentów.

  Sprawa wykracza poza lokalny interes miasta, obie instytucje od dawna (Estrada Śląska od 60 lat !) produkują dobra kultury o zasięgu regionalnym, a nawet ogólnokrajowym - i dotąd wywiązywały się z tych zadań wzorowo.

  Za przyjętym przez władze rozwiązaniem nie przemawiały żadne racje finansowe (Estrada np.
  od lat utrzymuje się sama i nie obciąża budżetu miasta). Nie było też jakichkolwiek racji artystycznych (obie instytucje mają swoją markę i równolegle zbierają dobre oceny swojej działalności). Tym bardziej nie ma racji organizacyjnych (obie firmy działają na zupełnie innym polu, a ich zadania nawet w części się nie dublują).

  Być może istnieją jakieś ważne argumenty, które przekonały prezydenta (a po nim rajców) do podjęcia takiej decyzji. Jednak niezbywalnym prawem obywateli jest ich poznanie. Elementarne reguły demokracji obywatelskiej ciągle są u nas w powijakach, a władze najwyraźniej uzurpują sobie prawo do działania wedle zwykłego widzimisię. Mamy tu do czynienia z bezbrzeżną arogancją, z jakąś tandetną odmianą woluntaryzmu, który sprowadza się do deklaracji bo ja tak chcę - zaś w stronę pytających obywateli wyciąga się wyprostowany środkowy paluszek.

  Trudno bowiem za uzasadnienie uznać ukutą w urzędzie zdawkową formułkę, jakoby rzecz miała "zrestrukturyzować GCK i Estradę, a tym samym przyczynić się do lepszej realizacji przez miasto zadań z zakresu kultury, lepszego funkcjonowania obu instytucji oraz podniesienia rangi i znaczenia Katowic na arenie krajowej i międzynarodowej, a także zintensyfikowania działań zmierzających do uzyskania dla Katowic tytułu Europejskiej stolicy kultury 2016. Proszę darować, ale to nie jest żadne uzasadnienie, to jest urzędniczy bełkot, który nie wyjaśnia niczego.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   k-ce

   autochton (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 26

   Od dawna nurtuje mnie fakt, co oślepia lub co przygniata mieszkańców miasta że wybierają takiego prezydenta i jego świtę? NIE potrafię znalezc odp, ktoś wie moze??

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Droga do nikąd...

   OBSERWATOR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 34

   Katowice potrzebują planu przestrzennego zagospodarowania, całego miasta, łącznie z propozycjami projektów architektonicznych.To musi być poddane fachowej ocenie znanych biur architektów i ocenie...rozwiń całość

   Katowice potrzebują planu przestrzennego zagospodarowania, całego miasta, łącznie z propozycjami projektów architektonicznych.To musi być poddane fachowej ocenie znanych biur architektów i ocenie społecznej. To wszystko można załatwić w okresie jednego roku. Finansowanie takiego przedsięwzięcia, tak przeprowadzonego to drobiazg!!! To trzeba chcieć i umieć!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Smolorz przeciwko połączeniu instytucji kultury

   andowc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 31

   Ręce precz od "Wietnamu" (posrańce)- dawne powiedzonko.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   S O S

   OBSERWATOR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 30


   Miasta,Śląskie utraciły swą "Duszę".Aktualnym staje się posłanie polskiego
   Papieża-"Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej Ziemi"- w tym
   przypadku śląskiej Ziemi.

   PS:Santo...rozwiń całość


   Miasta,Śląskie utraciły swą "Duszę".Aktualnym staje się posłanie polskiego
   Papieża-"Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej Ziemi"- w tym
   przypadku śląskiej Ziemi.

   PS:Santo -- S O S (Samorządne Obywatelskie Społeczeństwo).Tylko to
   uchroni od dalszej degradacji i złego zarządzania, ten REGION.

   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo