Cieszyn: Można oglądać niedostępne dotąd archiwa!

  Cieszyn: Można oglądać niedostępne dotąd archiwa!

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Cenne zbiory najstarszej z cieszyńskich bibliotek, jaka znajduje się w Konwencie Zakonu Braci Miłosiernych (bonifratrów), będą regularnie udostępniane publiczności z możliwością zamówienia sobie lekcji bibliotecznej!
  To jeden z efektów projektu dotyczącego ochrony i konserwacji cieszyńskiego dziedzictwa piśmienniczego, jaki od trzech lat był realizowany w Cieszynie.

  - To wielkie wydarzenie nie tylko z punktu widzenia historyka i bibliotekarza - uważa Krzysztof Szelong, dyrektor Książnicy Cieszyńskiej. - Publiczność otrzymuje możliwość obcowania z dawnym piśmiennictwem i poszukiwania źródeł swojej kulturalnej tożsamości. Nie ma drugiego miasta w Polsce tej wielkości, w którym zachowałyby się tak bogate i tak cenne zbiory narastające od średniowiecza - podkreśla Szelong.

  Głównym celem projektu było zabezpieczenie oraz wprowadzenie do obiegu naukowego i kulturalnego zbiorów pięciu cieszyńskich instytucji bibliotecznych i archiwalnych - Książnicy Cieszyńskiej, cieszyńskiego oddziału Archiwum Państwowego w Katowicach, Biblioteki i Archiwum im. Tschammera przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, archiwum i biblioteki Konwentu Zakonu Bonifratrów oraz biblioteki Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

  W rezultacie siedziby tych bibliotek zostały wyremontowane, kompleksowej konserwacji poddano 144 manuskrypty i druki, a także zdezynfekowano, oczyszczono i poddano zabiegom introligatorskim 43 tysiące woluminów i 900 metrów akt archiwalnych! Zdigitalizowane zostały m.in. dawna cieszyńska prasa oraz kolekcja rękopisów ks. Leopolda Szersznika.

  - Teraz można korzystać z archiwów, które były zupełnie niedostępne - zaznacza Krzysztof Szelong.
  W książnicy dzięki projektowi została otwarta galeria. Ale radykalniej zmieniła się sytuacja u pozostałych partnerów projektu. W wszystkich uruchomiono czytelnie, a każda z instytucji oferuje lekcje biblioteczne.
  W Cieszynie za unijne pieniądze zostały także uruchomione Muzeum Protestantyzmu na Śląsku Cieszyńskim oraz szlak cieszyńskich archiwów zabytkowych.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama