Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne miliony na azbestową bombę w Ogrodzieńcu

POW, DRAPA
Azbest jest w Ogrodzieńcu wielkim problemem ekologicznym
Azbest jest w Ogrodzieńcu wielkim problemem ekologicznym Fot. Marzena Bugała
Siedem milionów złotych Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dorzucił właśnie do likwidacji azbestowej bomby ekologicznej w Ogrodzieńcu.

Ta dotacja to 20 procent kosztów, które pochłonie porządkowanie terenu po zlikwidowanym Przedsiębiorstwie Materiałów Izolacji Budowlanej "Izolacja". Resztę (28 mln zł) dołoży Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Sumy są ogromne, ale też ilość odpadów azbestowych zalegających na terenie "Izolacji" sięga ponad trzech tysięcy ton. Trzeba oczyścić teren i rozebrać nie tylko 18 budowli, ale też usunąć zagrożenia, które powodują odpady na nielegalnym składowisku. To oznacza przykrycie całego terenu dwumetrową warstwą ziemi i wysianie trawy.

Ilość odpadów azbestowych zalegających na terenie zakładu sięga 3 tys. ton

Jak doszło do takiego ekologicznego horroru? Produkcja wyrobów azbestowo-cementowych w Ogrodzieńcu ruszyła jeszcze przed II wojną światową. Po wojnie zakład wyprodukował 128 mln m kw. produktów z azbestem. Popyt był ogromny. Azbestu używano do produkcji ok. 3000 wyrobów przemysłowych, m.in. do: wyrobów azbestowo-cementowych (płyt falistych, okładzinowych, dekarskich, rur wodociągowych oraz kanalizacyjnych); wyrobów izolacyjnych (waty ognioodpornej, włókniny, taśmy termoizolacyjnej); wyrobów uszczelniających; wyrobów ciernych (okładziny cierne, taśmy hamulcowe); wyrobów hydro-izolacyjnych (lepiki asfaltowe, kity uszczelniające, papa dachowa, płytki podłogowe). Zakład dawał byt kilkuset rodzinom w Ogrodzieńcu. Powstające odpady poprodukcyjne zawierające azbest (szlamy, wybrakowane elementy), trafiły na ziemne składowisko w rejonie wyrobiska górniczego "Wiek". To nielegalne składowisko zajmuje 6 ha powierzchni. Szacuje się, że jest tam ok. 300 tys. m sześciennych odpadów azbestowych.

Kiedy 12 lat temu wprowadzono zakaz używania azbestu - "Izolacja" padła. Proces upadłości, a potem likwidacji, ciągnął się latami. Po jego zakończeniu teren przekazano staroście zawierciańskiemu.
Wszystkie koszty zniwelowania azbestowego zagrożenia na terenie gminy Ogrodzieniec sięgają ok. 35 mln zł. O taką sumę idzie gra w trwających właśnie przetargach na likwidację i wywóz azbestowych odpadów. Przystąpiły do niego konsorcja m.in. z Polski, Norwegii, Czech, Niemiec i Hiszpanii. 21 grudnia ubiegłego roku ogłoszono przetarg unijny ograniczony na wykonanie robót rozbiórkowych i rekultywacyjnych. Do 1 lutego złożono 14 wniosków. Komisja przetargowa pod przewodnictwem naczelnika Wydziału Gospodarki Mieniem Powiatu i Zamówień Publicznych Tadeusza Wilmowskiego obradowała dwa tygodnie i ostatecznie wybrała cztery.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!