Inspektorzy NIK skontrolowali zagłębiowskie szpitale

  Inspektorzy NIK skontrolowali zagłębiowskie szpitale

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Budynek szpitala w Dąbrowie Górniczej nie jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wejście blokują ciężkie drzwi, które trudno sforsować nawet osobom zdrowym.
  Poza tym szpital ma niewłaściwie przeprowadzone okresowe kontrole instalacji gazowych i elektrycznych oraz za długie przejście ewakuacyjne. Nieprawidłowości pojawiły się również podczas wypełniania książek obiektów budowlanych. To wnioski Najwyższej Izby Kontroli, która sprawdziła budynki sześciu szpitali na Śląsku i w Zagłębiu. Znalazły się w raporcie dotyczącym polskich placówek medycznych. Nieprawidłowości w dąbrowskim szpitalu wymieniono w raporcie aż 11 razy.

  - Brakuje wymaganych wpisów, planów sytuacyjnych nieruchomości i zabezpieczeń. W książkach trzech obiektów wpisano dane techniczne niezgodne ze stanem faktycznym - czytamy w raporcie NIK-u.

  Mimo że wyniki raportu znane były w grudniu ubiegłego roku, życie pacjentów nadal jest zagrożone. Dyrekcja dąbrowskiego szpitala przez trzy miesiące nie zrobiła wiele, by zmienić ten stan rzeczy. Zbigniew Grzywnowicz, dyrektor dąbrowskiej lecznicy, nie chciał ustosunkować się do wyników kontroli. Jak ustaliliśmy, wszystkie zarzuty wobec tej placówki, po zastrzeżeniach dyrekcji, zostały utrzymane przez Komisję Odwoławczą NIK-u.

  Z raportu NIK-u wynika, że budynki szpitalne na Śląsku i w Zagłębiu są stare, wyeksploatowane i wymagają remontów. Największy niepokój budzi zabezpieczenie przeciwpożarowe. Brakuje gaśnic, hydrantów i alarmów. W blisko połowie skontrolowanych placówek stan dróg pożarowych jest tak fatalny, że strażacy mają problem z przedostaniem się na poszczególne piętra. W trakcie kontroli inspektorzy nadzoru budowlanego i strażacy podkreślali konieczność natychmiastowych napraw. - Te nieprawidłowości stwarzają realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, zwłaszcza tych o ograniczonej zdolności poruszania się - przyznają kontrolerzy.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo