Zafundować wakacje dzieciom ze Śląska

  Zafundować wakacje dzieciom ze Śląska

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Gdyby nie twoja wpłata, na pewno mniej dzieci z regionu śląskiego mogłoby wyjechać na kolonie poza zdegradowany przez przemysł teren.
  O ich wypoczynek, leczenie, wyjście rodziny z życiowego zakrętu dba Fundacja na Rzecz Zdrowia Dzieci i Młodzieży Regionu Śląsko-Dąbrowskiego im. Grzegorz Kolosy.
  Jest organizacją pożytku publicznego, która ma prawo przyjmowania 1 procent podatku. Zbiera pieniądze na leczenie chorych dzieci i ich wypoczynek, na imprezy sportowe i rekreacyjno-kulturalne. Gdyby nie nasza hojność brakowało by pieniędzy na taką działalność.

  Dlaczego chętnie wpłacamy nasz procent podatku właśnie na tę organizację pożytku publicznego? Mimo upływu lat, dziś wielu wciąż pamięta Grzegorza Kolosę, tragicznie zmarłego w 1993 r. przewodniczącego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność.
  Założona wkrótce po jego śmierci przez jego następców fundacja, chciała upamiętnić troskę szefa regionu także o najmłodszych: ich bezpieczeństwo, przyszłość, spokojny czas dzieciństwa. Początkowo wspierali ją ludzie dobrej woli bez żadnej zachęty finansowej ze strony państwa. Od kiedy można przekazać na rzecz najmłodszych 1 procent swego podatku, łatwiej jej ponosić koszty działalności na rzecz istot najbardziej bezbronnych, bo zdanych tylko na dorosłych. Latem są to kolonie, zimą zazwyczaj stacjonarne imprezy o charakterze sportowym i rekreacyjno-kulturalnym. Wiele dzieciaków bez takiej pomocy pozostałoby w domach. Wsparcie ofiarowane jest również najmłodszym z rodzin dotkniętych patologią społeczną i złą sytuacją materialną.

  Dzięki 1-procentowym darowiznom podatkowym na kolonie z Fundacją także wyjeżdżały po katastrofie chorzowskiej hali dzieci ofiar. Dzięki własnej działalności, darczyńcom i sponsorom, przez kilkanaście lat działalności z oferty fundacji skorzystało ponad 100 tys. dzieci i młodzieży.

  Dziś jak świeże bułeczki rozchodzą się miejsca na tegorocznych koloniach. Jeden z zakładów wykupił w całości dwa turnusy, prawie 200 miejsc w Mrzeżynie, dla dzieci swoich pracowników. W ciągu trzech dni zarezerwowane zostały przez rodziców miejsca na wszystkich turnusach w dwóch ośrodkach w górach.

  - W sumie od 1 marca, czyli od momentu opublikowania oferty w folderach i w internecie, zarezerwowano 1500 spośród 3000 miejsc na koloniach letnich, które organizuje fundacja. Już w lutym urywały się telefony z pytaniami, od kiedy można rezerwować miejsca - mówi Wioletta Sznapka, kierownik Biura Fundacja na Rzecz Zdrowia Dzieci i Młodzieży Regionu Śląsko-Dąbrowskiego im. Grzegorz Kolosy.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dlaczego ?

   ? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 7

   A dlaczego mam wpłacać na dzieci np z Wrocławia, stolicy Śląska ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama