Ważne
  Górnicy JSW proszą studentów o pomysły

  Górnicy JSW proszą studentów o pomysły dla Szotkówki

  Jacek Bombor

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dziś księżycowy krajobraz, a jutro centrum sportów wodnych, stoków narciarskich i pól golfowych?
  Jastrzębska Spółka Węglowa wspólnie z władzami Jastrzębia i Mszany szukają pomysłu na zagospodarowanie 120 hektarów zdegradowanych terenów górniczych, położonych w tzw. dolinie Szotkówki na granicy obydwu gmin.
  Projektowa współpraca JSW ze studentami daje obopólne korzyści
  Mają w tym pomóc studenci wydziału architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, dla których spółka przygotowała konkurs na stworzenie koncepcji rewitalizacji terenu.

  - Będzie to pierwsze tego typu przedsięwzięcie, realizowane przez naszą spółkę. Gościliśmy studentów, którzy na miejscu zapoznali się nie tylko z dokumentacją techniczną, ale obejrzeli także dolinę Szotkówki. Teraz ich zadaniem jest wymyślenie atrakcyjnej recepty na zagospodarowanie terenu - mówi Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW.

  W ciągu ostatnich kilkunastu lat firma wydała na rekultywację pokopalnianego gruntu miliony złotych. Sama tylko droga Moszczeńska kosztowała spółkę 6 milionów złotych.

  - To bardzo rozległe i trudne do zagospodarowania tereny. Zapadły się po latach pracy kopalni, która fedrowała tam od lat 60. Nieciekawie jest zwłaszcza w rejonie szybów zachodnich. Choć całość jest już w miarę uporządkowana, to żeby kontynuować prace, musimy dysponować spójną i perspektywiczną koncepcją. Chodzi o to, żeby odpowiednio wyrównać i zalesić teren. Trzeba to zrobić według projektu - dodaje Katarzyna Jabłońska-Bajer.

  Szefowie firmy zapewniają, że zarezerwowali już pieniądze na dalszą rekultywację.
  - Chcemy, żeby studenci Politechniki Śląskiej wykorzystali swoje pomysły i zaproponowali takie rozwiązania, które pozwolą nie tylko uczynić z tych terenów miejsce atrakcyjne dla mieszkańców, ale również takie, które w przyszłości będzie na siebie zarabiać i stworzy nowe miejsca pracy - wyjaśnia Jarosław Zagórowski, prezes JSW.

  Jednak jeśli chodzi o dalsze inwestycje, to miałyby się nimi już zająć samorządy, którym najbardziej zależy na realizacji projektu.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama