Ważne
  Katowice: Nie będzie rozwoju kosztem zabytków

  Katowice: Nie będzie rozwoju kosztem zabytków

  RP

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Radni przyjęli Wojewódzki Program Opieki nad Zabytkami w Województwie Śląskim na lata 2010-2013. Jest to kontynuacja i modyfikacja dotychczas obowiązującego programu na lata 2006-2009. Przy opracowaniu aktualnej wersji wykorzystano wyniki monitoringu prowadzonego przez Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach. W programie uzupełniono i uaktualniono informacje dotyczące możliwości finansowania prac przy zabytkach o zapisy wynikające z ustaleń Narodowej Strategii Spójności i programów, za pomocą których jest realizowana.
  Do głównych celów strategii zaliczyć można ustalenie potencjału zasobów zabytkowych województwa, stworzenie nowoczesnego systemu zarządzania oraz włączenie zabytków w procesy gospodarcze, wykorzystując je głównie do celów turystycznych. "W procesach gospodarczych należy również uwzględniać kształtowanie przestrzeni kulturowej, przy wykorzystaniu narzędzi ochrony zachowanego dziedzictwa kulturowego i kulturowo-przyrodniczego. W celu zwiększenia atrakcyjności przestrzeni należy również prowadzić działania zmierzające do odtworzenia historycznych układów i obszarów ważnych dla kultury regionu i wzmocnienia lokalnej konkurencyjności. Efektywne gospodarowanie zabytkami wymaga także wdrażania atrakcyjnych i nowoczesnych metod opieki nad zbiorami zabytków" - czytamy w dokumencie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama