Nowy dom modlitw katowickiej gminy żydowskiej

  Nowy dom modlitw katowickiej gminy żydowskiej

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Naczelny rabin Polski Michael Schudrich wraz czterema innymi rabinami, w tym przedstawicielami wpływowego ruchu Chabab Lubawicz, którego celem jest krzewienie żydowskiej kultury, modlili się w czwartek w Katowicach w nowo otwartym domu modlitw katowickiej gminy żydowskiej.
  Gmina, licząca dziś zaledwie 107 członków, przeniosła się z ulicy Młyńskiej na ulicę 3 Maja. Kamienica, w której ma teraz swą siedzibę, należała niegdyś do żydowskiej rodziny Ernestyny i Abrahama Manglów, prowadzących tu hotel i restaurację.

  Budynek jest rekompensatą dla gminy za trzy inne należące do społeczności żydowskiej nieruchomości, w tym budynek szpitala dziecięcego w Będzinie oraz część placu przy ul.
  Mickiewicza w Katowicach, gdzie przed wojną stała wspaniała synagoga. Zresztą, jak się okazuje, kompletna dokumentacja związana z budową świątyni, zachowała się w archiwach katowickiego Urzędu Miasta, a powołana w 2005 roku Fundacja Or Chaim (Światło Życia), którą tworzą przedstawiciele wspólnot chrześcijańskich i żydowskich, chce odbudować synagogę jako symbol trwałości wiary i pojednania.

  - To dla nas niezwykle wzniosła chwila. Cieszymy się zwłaszcza z obecności tak zacnych gości - mówi o wczorajszych uroczystościach Włodzimierz Kac, przewodniczący gminy. - Chcieliśmy zachować klimat tego miejsca, a więc zadumy, refleksji i wyciszenia, jaki towarzyszy modlitwie, choć za oknem jest przecież ruchliwa ulica.

  Remont i adaptację sali modlitw sfinansował obywatel Izraela Arik Koren, który brał udział w spotkaniu.
  Zarząd katowickiej gminy chce, by patronem sali modlitewnej został jeden z najsłynniejszych rabinów, pochodzący z Katowic Chaskel Besser, uznawany za jednego z największych żydowskich mędrców.

  Rabin Besser, który zmarł na początku lutego tego roku, urodził się w 1923 roku w bogatej chasydzkiej rodzinie. Tuż przed wojną cudem udało się im wyjechać ze Śląska do Palestyny, a następnie do Nowego Jorku, gdzie osiedli już na stałe. Rabin był jednym z organizatorów powojennego życia Żydów, ich duchowym przywódcą. - Chcieliśmy przybliżyć współczesnym postać tego wielkiego katowiczanina, bo mało kto wie, że ten wybitny przywódca duchowy urodził się właśnie w naszym mieście - twierdzi Kac.

  Warto dodać, że po latach, katowicka gmina żydowska doczekała się wreszcie swojego rabina. Został nim Joshua Ellis, który ożenił się z jedną z członkiń katowickiej Gminy. To on będzie głównym opiekunem sali modlitwy, pełniąc rolę duchowego doradcy, odpowiedzialnego za prowadzenie nabożeństw.

  Warto dodać, że Katowice to jedno z najbardziej przez Żydów rozpoznawalnych polskich miast, gdyż właśnie w katowickim hotelu Loża Concordia 6 listopada 1884 przy ulicy Młyńskiej trzydziestu sześciu członków organizacji "Miłośnicy Syjonu" zdecydowało o konieczności utworzenia nowego państwa Żydów - Izraela.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Andi:

   Menschenfresser (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 67

   "który stał na Mickiewicza" - Naprawde ? Stal(a) "na Mickiewicza" ? :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nieprawda!

   Menschenfresser (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 63 / 63

   Chaskel Besser - nie byl Slazakiem, tylko akurat urodzil sie na Slasku.
   Dokladniej: wlasnie tacy jak jego rodzice wypedzali poprzez szykany i szczucie prawdziwych autochtonów Zydów-Slazakow !...rozwiń całość

   Chaskel Besser - nie byl Slazakiem, tylko akurat urodzil sie na Slasku.
   Dokladniej: wlasnie tacy jak jego rodzice wypedzali poprzez szykany i szczucie prawdziwych autochtonów Zydów-Slazakow ! (chocby przyklad: dyskryminacje i glosny rozlam w sasiedniej gminie w Królewskiej Hucie).
   On sie akurat rodzil, wiec nic za to nie moze. A potem byl wielki, ok.
   Ale prosze nie przekrecac, przemalowywac, przekludzac slaskiej historii/prawdy !!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Synagoga w K-ce

   Andi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 53

   Odbudowanie synagogi w Katowicach to świetny pomysł pod warunkiem że będzie to wierna kopia oryginału który stał na Mickiewicza. No, ale to chyba nie jest problem skoro jest kompletna dokumentacja....rozwiń całość

   Odbudowanie synagogi w Katowicach to świetny pomysł pod warunkiem że będzie to wierna kopia oryginału który stał na Mickiewicza. No, ale to chyba nie jest problem skoro jest kompletna dokumentacja. Ciekawe, co na to miłośnicy tego „pięknego” bazaru, który straszy tam obecnie? Gdzie będą robić zakupy?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama