Święto teatru i reżyserów

  Święto teatru i reżyserów

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Katowicach trwa XII Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. Czy główna nagroda - Laur Konrada - miał wpływ na kariery jego dotychczasowych zdobywców?
  W niedzielę wieczorem, 21 marca, poznamy laureatów tegorocznego Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej. To już dwunaste "Interpretacje" i dwunaste spotkanie z reżyserami, przed którymi wielkie teatralne wyzwania tak naprawdę dopiero się pojawią.

  Katowicki festiwal od początku pomyślany był jako konkurs przeznaczony dla reżyserów młodszego pokolenia. Nie zawsze całkiem młodych - regulamin mówi, że od ich debiutu może minąć nie więcej niż 15 lat, ale na pewno osadzających się dopiero w teatralnym życiu i szukających w nim swojego miejsca.

  Obawy malkontentów pojawiły się zresztą natychmiast po... zakończeniu pierwszych "Interpretacji", podejrzewano bowiem, że po kilku latach zabraknie kandydatów do Lauru Konrada. Tymczasem nic takiego się nie zdarzyło, bo choć zmieniały się komisje kwalifikacyjne, kryteria ustalania finałowej piątki (dziś szóstki) finalistów i charakter prezentacji, to interesujących spektakli, zrealizowanych przez kolejne roczniki reżyserów nigdy nie brakowało. I miał rację redaktor Jacek Sieradzki, autor koncepcji programowej katowickiego konkursu, gdy zwracał uwagę na to, że nadchodzi w Polsce dobry czas dla nowych interpretacji dramaturgii; tak klasycznej, jak współczesnej.

  Sztuka uwolniona od cenzorskiej lupy, a kraj otwarty na Europę w naturalny sposób czyniły teatr miejscem potencjalnej rozmowy. Nie tylko różnych pokoleń reżyserów, ale także artystów z widzami. Co ciekawe - a widać to jak na dłoni przeglądając repertuary dotychczasowych edycji "Interpretacji" - ta rozmowa wcale nie ograniczała się do tematów politycznych czy obyczajowych, ale dotyczyła także estetyki i formuły teatralnych wypowiedzi.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama