Katowice: Międzynarodowa Konferencja Miasto 2010 tym razem o...

  Katowice: Międzynarodowa Konferencja Miasto 2010 tym razem o bezpieczeństwie energetycznym

  BS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Burmistrzowie i prezydenci polskich miast - w sumie ponad 200 samorządowców - goście z zagranicy oraz europarlamentarzyści i ministrowie polskiego rządu będą dyskutować w Katowicach w najbliższy poniedziałek i wtorek o bezpieczeństwie energetycznym miast
  Ostatnie zimowe wydarzenia w części Małopolski i Śląska, a wcześniej ze Szczecina pokazały, że zaopatrzenie mieszkańców w prąd nie jest łatwe w przypadku anomalii pogodowych. Inną sprawą jest niekorzystny bilans energetyczny, czyli niedostatek prądu, do jakiego może dojść w najbliższych latach oraz stan infrastruktury energetycznej. Miasta zobligowane są także do udziału w europejskim programie ochrony klimatu przed zmianami.

  IV Międzynarodowa Konferencja Miasto 2010 - Efektywność energetyczna w miastach odbędzie się 22-23 marca 2010 roku w Katowicach, Hotel Angelo, ul. Sokolska 24. Jej organizatorami są Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego i Stowarzyszenie Europa jest prosta. Weźmie w niej udział ponad 200 burmistrzów i prezydentów polskich miast, przedstawiciele Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i rządu, specjaliści zajmujący się rynkiem energii oraz eksperci zajmujący się zarządzaniem miastami.

  Tematem przewodnim konferencji będzie efektywność energetyczna i bezpieczeństwo energetyczne w miastach oraz obowiązki miast w ramach europejskiego pakietu działań w obszarze energii i zmian klimatu. Zdaniem Jana Olbrychta, inicjatora i organizatora konferencji kwestie te są jednymi z największych wyzwań współczesności:

  - Dlatego w gronie polityków europejskich, ekspertów i praktyków zarządzania chcemy porozmawiać o tym, w jaki sposób miasta powinny na te wyzwania odpowiedzieć, jakie działania powinny podjąć, w jaki sposób przekształcać w związku z nimi miejską infrastrukturę, a także jak komunikować się w tych sprawach z mieszkańcami.

  W pierwszym dniu konferencji odbędzie się debata europejska z udziałem m.in. Javiera Sancheza z OECD, Romana Doubravy, Corinne Hermant de Callatay i Rudolfa Niesslera z Komisji Europejskiej, których wystąpienia dotyczyć będą unijnej strategii energetycznej i roli miast w tym procesie. Wystąpienie minister rozwoju regionalnego, Elżbiety Bieńkowskiej, dotyczyć będzie perspektywom rozwoju sektora energetycznego w Polsce i jego wsparcia z funduszy UE.

  Drugi dzień to debata polska z udziałem m.in. wiceminister gospodarki, Joanny Strzelec-Łobodzińskiej, która przedstawi założenia polskiej polityki energetycznej do roku 2030, wiceministra infrastruktury, Olgierda Dziekońskiego, który przedstawi możliwości miast w zakresie oszczędności energii i posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Marcinkiewicza, który omówi kwestie ekologicznego transportu miejskiego. Bielsko-Biała, Częstochowa i Katowice zaprezentują też dobre praktyki w zakresie prowadzenia zrównoważonej polityki energetycznej przez polskie miasta.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama