18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Straż łowiecka zabrała zwierzęta z dąbrowskiego minizoo

Magdalena Nowacka
Zwierzęta w zagrodzie Janusza Arasimowicza są atrakcją dla dzieci
Zwierzęta w zagrodzie Janusza Arasimowicza są atrakcją dla dzieci Fot. Lucyna Nenow
Mieszkaniec Strzemieszyc, Janusz Arasimowicz, od ubiegłego roku prowadzi minizoo. Niestety, gdy w jego zagrodzie pojawiła się straż łowiecka, zabrała mu zwierzęta - szopy pracze i jenota.

Zdaniem strażników, są to zwierzęta łowne i nie powinny być przetrzymywane w tego typu miejscu. Właściciel twierdzi, że to zwierzęta futerkowe gospodarcze. Według strażników, którzy powołują się na prawo łowieckie, są to jednak zwierzęta łowne. A to oznacza, że ich właścicielem jest Skarb Państwa i że nie mogą zostać w minizoo.

Zwierzęta pana Janusza zabrano do Mikołowa w "celach edukacyjnych". Właściciel zoo obawia się, że podobny los może spotkać kolejne, sprowadzane przez niego zwierzaki.

- Chciałem w jakiś sposób uatrakcyjnić moją dzielnicę, organizując minizoo. Dzieci z pobliskiej szkoły uwielbiały szopa. A teraz co? Idąc dalej tym tropem, z podobnych do mojego miejsc, zaraz powinny zniknąć kolejne zwierzęta, takie jak daniele, sarny, dziki. Jest ich pełno w tego typu ogrodach zoologicznych, a też należą do łownych - żali się Janusz Arasimowicz.

Jakie gatunki tak naprawdę zaliczamy do "łownych", a tym samym zabronionych do normalnej hodowli? Poza sarnami czy lisami, są to też np. kuna domowa, tchórz zwyczajny, dziki królik czy gołąb grzywacz.
- Bardzo często zabieram moje dzieci do parku w dzielnicy Kazimierz, gdzie jest takie minizoo. Najbardziej lubią oglądać sarenki - mówi Agnieszka Bartnicka z Będzina.

- Mamy owce, lamy, strusie, kangura i daniele - wylicza Małgorzata Bagińska właścicielka minizoo w Kazimierzu. - Nadzór na zwierzętami sprawuje lekarz weterynarii oraz miasto - wyjaśnia.
Na daniela, który jak wynika z przepisów, jest zwierzęciem łownym, pozwoleń specjalnych nie ma.
Bezpośredni nadzór nad ogrodami zoologicznymi i podobnymi placówkami sprawuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
- Kontrolujemy placówki co trzy lata, ale tylko te, które są ogrodami zoologicznymi w rozumieniu ustawy - zastrzega Jolanta Prażuch, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

Minizoo zwykle jednak pod tę ustawę nie podlega. Bo ogrodem zoologicznym nie są miejsca, w których eksponowanych jest publicznie nie więcej niż 15 gatunków tych zwierząt i łącznie nie więcej niż 50 gadów, ptaków i ssaków. Tak naprawdę więc o sprawach związanych z hodowlą zwierząt w innych warunkach, niż ogród zoologiczny, decyduje starosta.

Czy właściciele minizoo mają te pozwolenia (w przypadku zwierząt łownych) kontroluje Państwowa Straż Łowiecka.

- Minizoo to nie jest miejsce do przetrzymywania zwierząt łownych - tłumaczy Krzysztof Szpila, wojewódzki komendant katowickiego oddziału Państwowej Straży Łowieckiej. - I działalność minizoo nie można podciągnąć pod działalność dydaktyczną. To dotyczy tylko ścisłych ośrodków naukowych, badawczych - tłumaczy komendant.

Sarny to własność Skarbu Państwa

Zgodnie z art. 2. prawa łowieckiego zwierzęta łowne w stanie wolnym, jako dobro ogólnonarodowe, stanowią własność Skarbu Państwa. Ale zgodnie z paragrafem 2 art. 16 dopuszcza się prowadzenie zagrodowej hodowli zwierząt łownych w celach badań naukowych, dydaktyki, zasiedleń gatunkami rodzimymi lub eksportu zwierzyny żywej.
Decyzję w tej sprawie wydaje starosta. - Od ubiegłego roku zmieniły się jednak przepisy, moim zdaniem na lepsze. Decyzję wydaje się na okres sześciu miesięcy, a nie bezterminowo, tak jak do tej pory. Ponadto jest to możliwe, tylko w sytuacji, gdy są spełniane przesłanki, czyli zwierzę jest opuszczone, chore lub ranne. Dotąd brakowało tak precyzyjnych określeń, co skutkowało np. możliwościami przetrzymywania zwierząt pochodzących z kłusownictwa - wyjaśnia Krzysztof Szpila, komendant Państwowej Straży Łowieckiej w Katowicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Straż łowiecka zabrała zwierzęta z dąbrowskiego minizoo - Dziennik Zachodni