Kolejna pikieta pracowników bielskiej fabryki Proseat

  Kolejna pikieta pracowników bielskiej fabryki Proseat

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dyrekcja nie chce nas widzieć, ale może nas usłyszeć! - krzyczeli w piątek pracownicy przed bielskim zakładem Proseat, gdzie Solidarność, domagająca się podwyżek płac, już po raz drugi w ostatnich dwóch tygodniach zorganizowała pikietę.
  Dyrektor bielskiego Proseatu, Danny Wauters, zapowiedział tymczasem, że jeśli związkowcy będą trwali przy swoich żądaniach, to nie jest wykluczone, iż produkcja zostanie przeniesiona z Polski do Czech.

  - To ma być straszak, żebyśmy zrezygnowali z naszych żądań. Jak tylko domagamy się podwyżek, straszą nas, że przeniosą produkcję - komentuje Rafał Tyrała, przewodniczący zakładowej Solidarności.

  Spór trwa od lutego. Związkowcy domagają się 450 złotych brutto dla każdego pracownika. Negocjacje płacowe utknęły w martwym punkcie, kiedy pracodawca zaproponował - według związkowców - jedynie po 50 złotych podwyżki. Uważają, że to śmieszna propozycja, bo kryzys na rynku motoryzacyjnym ominął fabrykę szerokim łukiem - produkcja idzie pełną parą, przyjmowani są nowi pracownicy.

  - Taka podwyżka to jest kpina - uważa operator wózka widłowego z czteroletnim stażem pracy. Jego kolega, montażysta, pracujący w fabryce od 38 lat, dodaje, że zarobki są niskie i nie motywują do pracy.
  Dyrektor Wauters wyjaśnia, że w ostatnich dwóch latach pensje pracowników znacząco wzrosły w produkcji - średnio o 440 złotych brutto.

  - Informacja przekazywana przez związki, że w tym roku zaproponowaliśmy 50 złotych podwyżki jest niekompletna. Zaoferowaliśmy pracownikom pakiet, zgodnie z którym średnie podwyżki w tej grupie wyniosłyby 100 złotych. Dodatkowo zaproponowaliśmy wdrożenie systemu premiowego, bazującego na wynikach pracy - utrzymuje Danny Wauters. Dodaje, że fabryka traci niektóre zamówienia, więc grupa Proseat szuka nowych możliwości produkcji. - W związku z aktualną sytuacją Proseat zastanawia się, czy przenoszenie produkcji do zakładu w Bielsku ma sens. Zwłaszcza, że drugą opcją są nasze zakłady w Czechach, gdzie koszty wytwarzania są porównywalne- informuje Wauters.

  Według Tyrały, podwyżki objęły pracowników produkcji, ale w administracji były dużo wyższe. - Domagamy się równych podwyżek dla każdego zatrudnionego - zaznacza.
  W środę w fabryce pojawił się mediator. Spotkał się ze związkowcami i dyrekcją. Związkowcy liczyli, że dzięki temu negocjacje ruszą z kopyta, tymczasem ich termin zaplanowano dopiero na 30 marca. To ich skłoniło do zorganizowania pikiety.
  - Odwlekanie rozmów niczego nie da - zaznacza Tyrała.

  Produkują dla znanych marek  W bielskim Proseacie (dawniej Gesting Poland) pracuje około 600 osób. Firma produkuje elementy wyposażenia samochodów, m.in. kierownice, zagłówki, podłokietniki, kołpaki i gałki zmiany biegów dla Fiata. Proseat posiada swoje fabryki m.in. w Czechach, Francji, Włoszech, produkując części dla np. VW, Audi, BMW i Fiata.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Poparcie

   Piotr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 35

   Całkowicie popieram tego typu akcje, zwłaszcza że to firma z zachodnim kapitałem i jak zwykle to bywa w takich przypadkach nie chce się dzielić z pracownikami krociowymi dochodami, tylko próbuje...rozwiń całość

   Całkowicie popieram tego typu akcje, zwłaszcza że to firma z zachodnim kapitałem i jak zwykle to bywa w takich przypadkach nie chce się dzielić z pracownikami krociowymi dochodami, tylko próbuje wykorzystywać ich do niewolniczej pracy.

   Nie można dalej pozwalać na to aby Polska która jest w EU była traktowana jak niewolnicze landy.


   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama