Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wreszcie przyszła wiosna

Jadwiga Jenczelewska
Gdy zakwitają krokusy, to znak, że będzie już tylko cieplej
Gdy zakwitają krokusy, to znak, że będzie już tylko cieplej Fot. PIOTR KRZYŻANOWSKI
Zgodnie z kosmicznym porządkiem, astronomiczna wiosna przychodzi dziś o godzinie 18.32.

Oznacza to, że Słońce przekracza równik i przesuwa się w naszą stronę - mieszkańców północnej półkuli. W nocy z 20 na 21 marca następuje równonoc wiosenna, która w astrologii wyznacza wejście w znak zodiaku Barana. Od niedzieli noce będą już krótsze niż dnie, a najszybciej będzie przybywało jasności od kwietnia - około 4 minut na dobę.

Równonoc wiosenna związana jest w Polsce z prastarym obyczajem topienia Marzanny - słowiańskiej bogini symbolizującej zimę i śmierć. To jeden z wielu obrzędów wywodzących się jeszcze z czasów pogańskich. Wówczas święto nosiło nazwę Jare. Podczas Jarego trzeba było utopić kukłę wykonywaną ze słomy, owiniętą białym płótnem i zdobioną barwnymi wstążkami oraz koralami. Tradycja nakazywała, aby dziecięcy orszak z Marzanną i zielonymi gałązkami jałowca obszedł wszystkie domy we wsi. Po drodze podtapiano kukłę w każdej wodzie, jaka się nadarzyła. Wieczorem zajmowała się nią młodzież. W świetle zapalonych gałązek jałowca wyprowadzano ją ze wsi, podpalano i wrzucano do wody.

Obyczaj, niewiele zmieniony, przetrwał do naszych czasów i wciąż jest okazją do pierwszej wiosennej zabawy uczniów szkół, a nawet przedszkolaków. Stał się atrakcją jeszcze z jednego powodu - pierwszy dzień wiosny współcześnie przyjął się jako Dzień Wagarowicza.

Niestety, w tym roku kalendarz pomieszał młodym ludziom szyki, bo trudno wagarować w sobotę. Ale samo przywitanie wiosny możemy celebrować przez dwa dni - 21 marca zaczyna się bowiem wiosna kalendarzowa.

Dla zainteresowanych mamy ciekawą propozycję: happening Wybudź w sobie wiosnę. Skierowany jest do tych wszystkich, którzy nie tylko mają dość zimy, ale także powszechnego narzekania i gadania o kryzysie, i którzy szukają energetycznej alternatywy.

- Chcemy wspólnie wykrzyczeć chęć zmian na lepsze. Zapraszamy chętnych jutro na katowicki rynek. Punktualnie o godzinie 12 zacznie się gremialne wybudzanie wiosny. Ci, którzy wykażą się oryginalnością i inwencją, zostaną nagrodzeni - zapowiadają organizatorzy nietypowego spotkania.

Wszystkich nas czeka jeszcze tylko rytuał zmiany czasu z zimowego na letni. Tradycyjnie przesuniemy wskazówki zegarów w przód w ostatni marcowy weekend, czyli w nocy z 27 na 28 marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!