Wreszcie przyszła wiosna

  Wreszcie przyszła wiosna

  Jadwiga Jenczelewska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zgodnie z kosmicznym porządkiem, astronomiczna wiosna przychodzi dziś o godzinie 18.32.
  Oznacza to, że Słońce przekracza równik i przesuwa się w naszą stronę - mieszkańców północnej półkuli. W nocy z 20 na 21 marca następuje równonoc wiosenna, która w astrologii wyznacza wejście w znak zodiaku Barana. Od niedzieli noce będą już krótsze niż dnie, a najszybciej będzie przybywało jasności od kwietnia - około 4 minut na dobę.

  Równonoc wiosenna związana jest w Polsce z prastarym obyczajem topienia Marzanny - słowiańskiej bogini symbolizującej zimę i śmierć. To jeden z wielu obrzędów wywodzących się jeszcze z czasów pogańskich. Wówczas święto nosiło nazwę Jare. Podczas Jarego trzeba było utopić kukłę wykonywaną ze słomy, owiniętą białym płótnem i zdobioną barwnymi wstążkami oraz koralami.
  Tradycja nakazywała, aby dziecięcy orszak z Marzanną i zielonymi gałązkami jałowca obszedł wszystkie domy we wsi. Po drodze podtapiano kukłę w każdej wodzie, jaka się nadarzyła. Wieczorem zajmowała się nią młodzież. W świetle zapalonych gałązek jałowca wyprowadzano ją ze wsi, podpalano i wrzucano do wody.

  Obyczaj, niewiele zmieniony, przetrwał do naszych czasów i wciąż jest okazją do pierwszej wiosennej zabawy uczniów szkół, a nawet przedszkolaków. Stał się atrakcją jeszcze z jednego powodu - pierwszy dzień wiosny współcześnie przyjął się jako Dzień Wagarowicza.

  Niestety, w tym roku kalendarz pomieszał młodym ludziom szyki, bo trudno wagarować w sobotę. Ale samo przywitanie wiosny możemy celebrować przez dwa dni - 21 marca zaczyna się bowiem wiosna kalendarzowa.

  Dla zainteresowanych mamy ciekawą propozycję: happening Wybudź w sobie wiosnę. Skierowany jest do tych wszystkich, którzy nie tylko mają dość zimy, ale także powszechnego narzekania i gadania o kryzysie, i którzy szukają energetycznej alternatywy.

  - Chcemy wspólnie wykrzyczeć chęć zmian na lepsze. Zapraszamy chętnych jutro na katowicki rynek. Punktualnie o godzinie 12 zacznie się gremialne wybudzanie wiosny. Ci, którzy wykażą się oryginalnością i inwencją, zostaną nagrodzeni - zapowiadają organizatorzy nietypowego spotkania.

  Wszystkich nas czeka jeszcze tylko rytuał zmiany czasu z zimowego na letni. Tradycyjnie przesuniemy wskazówki zegarów w przód w ostatni marcowy weekend, czyli w nocy z 27 na 28 marca.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dziękuję

   ryszard.parka

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Dziękuję za zwrócenie uwagi

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przebiśniegi?

   upierdliwy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Nie potrafią odróżnić krokusów od przebiśniegów?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama