Sosnowiec, Dabrowa Górnicza: Sztafeta pod znakiem muszli św....

  Sosnowiec, Dabrowa Górnicza: Sztafeta pod znakiem muszli św. Jakuba

  Sławomir Cichy, Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Sztafeta Europa Compostela 2010, polegająca na wspólnym przejściu całej Europy Drogą św. Jakuba do Hiszpanii zawita także w sobotę i niedzielę do naszego regionu.
  - Założenie jest takie, że każda z wędrujących grup przechodzi swój odcinek i "pałeczkę" przekazuje kolejnej. Sztafetę organizują Stowarzyszenie Przyjaciół Dróg św. Jakuba i oddziały Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, w tym sosnowiecki. Początek jutro o godz. 9 pod kościołem farnym w Olkuszu - mówi Dariusz Jurek szef stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, które od dwóch lat prowadzi prace nad opracowaniem i wytyczeniem w naszym regionie tego międzynarodowego szlaku pątniczego po śladzie historycznej Via Regia.


  Najwytrwalsi podczas weekendu mogą przejść od Olkusza aż do Dąbrowy Górniczej Gołonoga przez Bukowno, Sławków, Sosnowiec Maczki, Kazimierz Górniczy.

  Większość prac związana z wytyczeniem tego szlaku została już zakończona i w tym roku, po uzyskaniu ostatnich dokumentów rozpocznie się w terenie znakowanie. W prace zaangażowały się też samorządy i duchowni.

  - Droga oznaczona będzie muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów, oraz żółtymi strzałkami. Mimo iż ten etap dopiero przed nami zagłębiowski odcinek Drogi św. Jakuba już zaczął funkcjonować wśród osób pielgrzymujących i turystów. Zorganizowaliśmy dotąd kilka wycieczek obejmujących tę trasę. W ubiegłym roku mieszkaniec Czeladzi udał się nią i dotarł pieszo do samej Hiszpanii - mówi szef FdZD Dariusz Jurek.

  Istniejąca od ponad 1000 lat, Droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych. Trasa, która przebiega przez Zagłębie zaczyna się w Pilznie i biegnie przez Kraków, Zgorzelec i dalej w kierunku Hiszpanii.

  Szczegółowych informacji na temat udziału w małopolsko-zagłębiowskiej sztafecie udziela Paweł Kosmala z sosnowieckiego Oddziału PTT pod tel. 601 501 511.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama