Utopili Marzannę! Wiosna przyszła do Skansenu

  Utopili Marzannę! Wiosna przyszła do Skansenu

  Grzegorz Lisiecki

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wielkanoc na Śląsku była pierwszą w tym roku plenerową imprezą zorganizowaną wczoraj przez Górnośląski Park Etnograficzny. W skansenie pojawiło się niemal dwa tysiące osób.
  - Oficjalnie sezon otworzymy 1 maja Śląskimi Godami, ale podobnie jak w zeszłym roku najpierw zorganizowaliśmy imprezę przedstawiającą obrzędy wielkanocne - wyjaśnia Zdzisław Humenny z działu promocji i organizacji imprez GPE.

  W chorzowskim skansenie można było zobaczyć jak wyglądają tradycyjne obrzędy marzankowe i chodzenie z goikiem, które przedstawiły ludowe zespoły. Pojawiła się także konna procesja, w której nie zabrakło bryczki. Było także spotkanie z Markiem Szołtyskiem, znanym piewcą śląskiej kultury.
  Były także wielkanocne potrawy, które serwowano między innymi w chałupie sołtysa i chałupie ze Strzemieszyc. W tej drugiej można było także zobaczyć, jak powstają piękne wielkanocne kroszonki. - Zaprosiliśmy czołowych kroszonkarzy, którzy pokazują, w jaki sposób można ozdobić wielkanocne jajka - zaznacza Zdzisław Humenny.

  W chałupie ze Strzemieszyc swój mały warsztat rozłożył Leszek Jęczmyk z Katowic Bogucic. Kroszonki tworzy już od ponad 50 lat. - Zdobię jajka metodą rytowniczą - wyjaśnia. - Zacząłem już w dzieciństwie i z czasem doskonaliłem nie tylko technikę, ale i narzędzie. Stosowałem różne drapacze, aż doszedłem do własnego wynalazku, czyli kawałka drewna z wbitą do niego igłą, którą ostrzę na osełce.

  Jak powstają kroszonki pana Leszka? - Kupuję białe jaja, które gotuję na twardo. Później zmieniam ich kolor farbami do tkanin, a na koniec wykonuję ornamenty, oczywiście głównie ze scenkami o tematyce wielkanocnej. Nie może więc zabraknąć zajączka - podkreśla.

  Dodajmy, że przygotowanie jednej takiej kroszonki, to sześć godzin pracy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama