Wójt Konopisk podejrzany o współpracę z SB

  Wójt Konopisk podejrzany o współpracę z SB

  PS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Oddziałowe Biuro Lustracyjne w Katowicach skierowało do Sądu Okręgowego w Gliwicach wniosek o wszczęcie postępowania lustracyjnego wobec Jerzego Sochy pełniącego funkcję publiczną wójta gminy Konopiska. Podejrzany jest o współpracę z SB.
  Oddziałowe Biuro Lustracyjne w Katowicach skierowało do Sądu Okręgowego w Gliwicach wniosek o wszczęcie postępowania lustracyjnego wobec Jerzego Sochy pełniącego funkcję publiczną wójta gminy Konopiska oraz o wydanie przez sąd orzeczenia stwierdzającego, że złożył on niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne.

  Oto, co napisano we wniosku:
  Jerzy Socha złożył oświadczenie lustracyjne w którym podał, że nie pracował, nie pełnił służby i nie był współpracownikiem organów bezpieczeństwa państwa - w rozumieniu art. 3a ustawy lustracyjnej.

  W ramach przygotowania postępowania lustracyjnego ustalono, że był on zarejestrowany jako tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie Brat w okresie od grudnia 1984 r. do maja 1988 r. Został pozyskany do współpracy na zasadzie dobrowolności. Podjęcie współpracy nastąpiło początkowo w obawie przed odmową uzyskania paszportu na wyjazdy zagraniczne, ale zachowały się też 4 sporządzone przez niego pokwitowania odbioru pieniędzy w zamian za udzielane informacje.

  Jerzy Socha w swoich wyjaśnieniach twierdził, że jego kontakty z funkcjonariuszem SB miały związek z jego wyjazdami za granicę oraz z prywatnymi przysługami wyświadczanymi funkcjonariuszowi, gdyż pomagał mu w nawiązaniu kontaktu i przekazywaniu przesyłek z mieszkającą w Niemczech krewną funkcjonariusza.

  Współpracę Jerzego Sochy z SB potwierdzają zarówno zapisy ewidencyjne, jak i zachowana dokumentacja w postaci teczki pracy i teczki personalnej TW ps. Brat, m.in. własnoręcznie napisane zobowiązanie do współpracy i 11 informacji sporządzonych własnoręcznie przez Jerzego Sochę - co potwierdziła opinia grafologiczna.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   marta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 84 / 101

   a co z redaktorem Bubinem? Podobno tez był szpiclem

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama