Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Wesołej już produkują prąd z kopalnianego metanu

Monika Chruścińska
Wiceminister Joanna Strzelec-Łobodzińska też obejrzała elektrociepłownię
Wiceminister Joanna Strzelec-Łobodzińska też obejrzała elektrociepłownię MARZENA BUGAŁA
Od dziś cały metan z kopalni Mysłowice-Wesoła trafia do nowej elektrociepłowni, gdzie wytwarzana jest z niego energia elektryczna. Co prawda kilka lat będzie musiało upłynąć zanim zwróci się cała zainwestowana w produkcję prądu z gazu kwota, ale przedstawiciele Katowickiego Holdingu Węglowego podkreślają, że się opłacało. To pierwsza taka inwestycja w grupie kapitałowej.

- Do tej pory metan w kopalni Mysłowice-Wesoła spalany był w dwóch kotłach gazowych wyłącznie do produkcji ciepła. Zapotrzebowanie na ciepło jest jednak zmienne. Latem część gazu była niewykorzystywana i emitowana do atmosfery. Tymczasem elektrociepłownia umożliwia spalanie całego pozyskanego w kopalni metanu - tłumaczy Ryszard Fedorowski, rzecznik prasowy KHW.

Zakład Energetyki Cieplnej należący do KHW budował instalację ponad rok. Kosztowała ona 11,5 mln, z czego część środków pochodziła z pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na inwestycję składają się: stacja przygotowania gazu, budynki elektrociepłowni i stacji transformatorowej. W stacji przygotowania gazu stabilizuje się jego ciśnienie i usuwa zawilgocenie. W elektrociepłowni są cztery komory - w dwóch z nich zamontowano silniki gazowe.

- Pozostałe komory przygotowano z myślą o przyszłej rozbudowie. Jesteśmy też gotowi do budowy podobnych instalacji w pozostałych kopalniach grupy KHW - zapowiada Longina Kugiel, prezes zarządu Zakładu Energetyki Cieplnej.

Moc elektryczna nowej elektrociepłowni to ponad 2,8 megawata, a moc cieplna wynosi niespełna 3 megawaty.

Prąd wytworzony z gazu ma zaspokoić około 10 proc. rocznego zapotrzebowania kopalni, co przyniesie zakładowi oszczędności w kosztach energii elektrycznej, a społeczeństwu efekt ekologiczny, bo potencjał cieplarniany metanu jest 21-krotnie większy niż dwutlenku węgla. Dzięki redukcji emisji metanu do atmosfery Zakład Energetyki Cieplnej będzie mógł liczyć również na tzw. ERU (jednostki redukcji emisji). To uprawnienia do emisji dwutlenku węgla, które można sprzedać. Jako pierwsza w swoich kopalniach zaczęła pozyskiwać metan Jastrzębska Spółka Węglowa. Dzięki temu na ERU zarabia rocznie milion złotych, a do produkcji energii i ciepła zużywa ponad 80 proc. ujętego metanu.

Rok temu nowe instalacje służące produkowaniu prądu z metanu uruchomiono również w kopalniach Kompanii Węglowej - Szczygłowice i Sośnica-Makoszowy. Rocznie w polskich kopalniach wydziela się ok. 850 mln m sześc. metanu. Z tego do instalacji odmetanowania trafia... jedna trzecia. Tylko w czterech kopalniach w kraju nie ma tego gazu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty