Zapłać, żeby ominąć szpitalną kolejkę

Zapłać, żeby ominąć szpitalną kolejkę

Agata Pustułka

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Pół roku oczekiwania na operację pęcherzyka żółciowego, ponad dwa lata na wszczepienie endoprotezy, kilka miesięcy na koronarografię. To szpitalna rzeczywistość. Mamy do wyboru dwie drogi: cierpliwie czekamy na swoją kolej, albo kupujemy usługę w prywatnym gabinecie, czy szpitalu.
Marszałkowie województw nie chcą, żeby pacjenci publicznych placówek szukali pomocy w komercyjnych zakładach opieki zdrowotnej. Chcą natomiast, żeby to ich szpitale mogły zarabiać! Dlatego do minister zdrowia Ewy Kopacz wystosowali apel, by w ramach przygotowywanych zmian prawnych umożliwiono wykonywanie pełnopłatnych zabiegów w publicznych placówkach.

Co takie rozwiązanie oznacza dla pacjentów? Ci, których na to stać, zapłaciłaby sobie za zabieg lub badanie.
Tym samym skróceniu uległaby kolejka pacjentów leczonych w ramach ubezpieczenia. Co oczywiste udzielanie odpłatnych świadczeń nie mogłoby się odbywać ich kosztem. Ewentualne zabiegi odbywałyby się w dni wolne lub poza obowiązującym czasem pracy w szpitalu.

Dziś dyrektorzy szpitali muszą sztucznie ograniczać przyjęcia chorych, bo Narodowy Fundusz Zdrowia za dodatkowych pacjentów, tych których leczenie przekracza narzucony kontrakt, płacić nie chce.

- A my jesteśmy uzależnieni od środków z Funduszu. Pod koniec ubiegłego roku otrzymałem zalecenie, by wstrzymać planowe operacje i przesunąć ich terminy, by nie przekraczać kontraktu - mówi dr Bogdan Koczy dyrektor Szpitala Urazowego w Piekarach Śląskich.

Dziś prawo zabrania pobierania opłat w publicznych placówkach. Tymczasem niepubliczne zoz-y, które też mają zawarte kontakty z Funduszem, mogą udzielać świadczeń zarówno w ramach ubezpieczenia, jak i pełnopłatnych.

- Ta nierówność ma być zniesiona. Z moich informacji wynika, że w przygotowywanym właśnie przez resort pakiecie ustaw reformujących ochronę zdrowia znajdzie się taki zapis - informuje posłanka Platformy Obywatelskiej Beata Małecka-Libera wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia.

Minister zdrowia swój nowy plan reform ma przedstawić w najbliższych dniach.
1 3 4 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo