Czego minister chce od Karty Nauczyciela? Likwidacji?

  Czego minister chce od Karty Nauczyciela? Likwidacji?

  Katarzyna Piotrowiak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Między ministerstwem edukacji a nauczycielskimi związkami zawodowymi trwa wojna nerwów. Jej przyczyną jest zwołane na dziś w trybie pilnym spotkanie w sprawie pierwszego posiedzenia zespołu opiniodawczo-doradczego ds. statusu zawodowego nauczycieli.
  Związkowcy, którzy zaproszenia dostali przed tygodniem twierdzą, że za zapowiedzią propozycji założeń do nowego dokumentu, kryje się próba przeprowadzenia likwidacji Karty Nauczyciela.

  - Jeżeli MEN chce stworzyć nowy dokument, regulujący status zawodowy nauczycieli, który od kilkudziesięciu lat regulowany jest przez Kartę Nauczyciela, to znaczy, że chce się jej pozbyć. Po co komu dwie równoległe ustawy? Odpowiedź jest oczywista. Żeby potem powiedzieć, że jedna z nich jest niepotrzebna - mówi Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych.

  W ministerstwie twierdzą, że nie zamierzają niczego likwidować, czekają tylko na propozycje tematów do rozmowy.

  - Zaznaczam, że nie mamy żadnych gotowych dokumentów, nie mówimy nawet, jaka ma być Karta Nauczyciela. Niech to po prostu będzie zrozumiały dla wszystkich dokument. Dlatego chcemy poznać opinie różnych środowisk na temat sytuacji zawodowej nauczycieli, zależy nam, żeby system wynagradzał, promował i motywował tych najlepszych. Dyrektorzy szkół powinni mieć większą elastyczność w zatrudnianiu - mówi Grzegorz Żurawski, rzecznik ministerstwa edukacji.

  Fakt, że resort nie przekazał związkowcom żadnych szczegółów dotyczących dzisiejszego spotkania wywołał ogromną falę spekulacji. O tym, czy okażą się słuszne, bądź potwierdzą najczarniejsze dla środowiska oświatowego przypuszczenia, będzie można - zdaniem związkowców - przekonać się dopiero za kilka miesięcy. Zapewnienia, że nic się nie zmieni, bynajmniej nie uspokajają związkowców, ponieważ potrzebę przeprowadzenia zmian zapowiedziano w rządowym planie konsolidacji finansów.

  W Związku Nauczycielstwa Polskiego, Solidarności oraz Forum Związków Zawodowych mówi się nawet o zamachu na pozostałe przywileje nauczycielskie. Co mają do stracenia?

  - Po odebraniu nam w ciągu zaledwie jednego roku możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę, pozostały jeszcze urlopy zdrowotne, zatrudnianie przez mianowanie nauczycieli z najwyższymi stopniami awansu zawodowego, co gwarantuje stabilizację zawodową oraz osiemnastogodzinne pensum, do którego w ostatnim czasie dodano jedną godzinę. Ministerstwo mówi o zmianach, ale w zamyśle ma likwidację - przekonuje Lesław Ordon z sekcji oświatowej śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

  W Związku Nauczycielstwa Polskiego przypominają, jak strona rządowa zaproponowała w minionym roku utworzenie dwóch zespołów roboczych, które miały się zająć przeliczeniem czasu pracy nauczyciela oraz struktury wynagrodzeń.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zawsze im mało

   darek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 106 / 93

   Ilu nauczycieli wykorzystuje urlopy zdrowotne do podjęcia nielegalnej pracy. Takich oszustów trzeba zamykać do więzienia bo dostają pieniądze z moich podatków i okradają Państwo.Znam kilka...rozwiń całość

   Ilu nauczycieli wykorzystuje urlopy zdrowotne do podjęcia nielegalnej pracy. Takich oszustów trzeba zamykać do więzienia bo dostają pieniądze z moich podatków i okradają Państwo.Znam kilka nauczycielek, ktore podczas rocznego urlopu zdrowotnego podjęło pracę w Wielkiej Brytani. Kiedy wróciły do kraju i sprawa się wydała, nie poniosły żadnych konsekwencji bo ich stosunek pracy - odróżnieniu od większości pracowników -chroni Karta Nauczyciela. Przepisy te chronią tępe miernoty i nierobów a utrudniają awans zdolnym pedagogom.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama