Powstają mosty na obwodnicy Siewierza

  Powstają mosty na obwodnicy Siewierza

  Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Od tygodnia pełną parą idą prace przy obwodnicy Siewierza na trasie drogi krajowej DK- 78. Najwięcej robót widać obecnie przy mostach. Wszystko wskazuje na to, że obwodnica będzie gotowa już jesienią, czyli przed oficjalnym terminem oddania, który planowano na styczeń 2011 roku. Na razie pracuje przy niej dwieście osób, a w pełni sezonu, będzie ich nawet o czterysta więcej.
  - Tak naprawdę, o tym, czy uda nam się na pewno zdążyć przed oficjalnym terminem, będziemy mogli powiedzieć na sto procent za około dwa miesiące - zastrzega wprawdzie Zbigniew Hamerlik, dyrektor kontraktu z firmy Skanska, ale przyznaje, że prawdopodobieństwo jest duże.

  Dyrektor twierdzi jednak, że ostra zima w styczniu i lutym sprawiła, iż prace nie mogły przebiegać szybko. - Na szczęście sprzyjała nam pogoda pod koniec ubiegłego roku. Dzięki temu prace trwały praktycznie do grudnia i tym sposobem nadrobiliśmy część etapów przewidzianych w harmonogramie. Obecnie ruszył już pełny front robót - dodaje dyrektor Hamerlik.

  Przede wszystkim budowane są mosty, których ma być w sumie osiem.

  - Prace na nich są już dość zaawansowane, średnio w 65 procentach, trwają roboty bitumiczne i kończą się roboty ziemne - mówi Dorota Marzyńska, rzeczniczka prasowa katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

  Prawdopodobnie mosty mogą być gotowe już w wakacje. Na moście nr 2 trwa obecnie demontaż szalunku.

  - Kolejne prace będą związane z uzupełnieniem nasypu, przygotowaniem płyty przejściowej. Na koniec około 7 samochodów ciężarowych wypełnionych piaskiem wyjedzie na środek przęsła, abyśmy mogli sprawdzić wytrzymałość obiektu - wylicza Marcin Stal, nadzorujący prace przy moście.

  W trakcie montażu są ekrany akustyczne i oświetlenie, w tym oświetlenie węzła DK- 78 z DK-1. Przebudowano już sieć niskiego, średniego i wysokiego napięcia, sieć gazową, teletechniczną i wodociągową. Gotowe są także już zbiorniki retencyjne. Zakończono również prace archeologiczne. Na koniec będzie wykonana nawierzchnia, zasadzona zostanie zieleń.

  Po wykonaniu obwodnicy zamknięty zostanie poprzeczny przejazd przez DK-1 w Siewierzu. Kierowcy jadący drogą nr 78 od strony Kielc, Tarnowskich Gór i Gliwic, zamiast, tak jak teraz przecinać niebezpieczne skrzyżowanie, będą korzystać z nowej obwodnicy.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama