Dariusz Barski: Zatrzymanie Barbary Blidy było zasadne

  Dariusz Barski: Zatrzymanie Barbary Blidy było zasadne

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pomijając sposób, w jaki przeprowadzono tę akcję, zatrzymanie Barbary Blidy było zgodne ze sztuką i zasadne - mówił przed komisją śledczą Dariusz Barski, były prokurator krajowy za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Komisja bada okoliczności tragicznej śmierci byłej posłanki lewicy, gdy przyszli po nią do domu agenci ABW.
  Na wniosek katowickich prokuratorów agenci weszli 25 kwietnia 2007 roku jednocześnie do domów jedenastu podejrzewanych osób w korupcyjnych śledztwach dotyczących handlu węglem i przetargów w górnictwie.

  - Z punktu widzenia logistyki taka operacja jest skomplikowana, ale ponosi się ten trud ze względu na wymierne korzyści procesowe. Tak było zawsze w prokuraturze - kontynuował Barski. Ten konkretny efekt procesowy to możliwość przeprowadzenia konfrontacji osób zatrzymanych.
  Zamierzano skonfrontować Barbarę Blidę z byłym prezesem Rudzkiej Spółki Węglowej, do którego miało trafić za jej pośrednictwem 80 tys. zł łapówki od Barbary Kmiecik. - To był poważny zarzut - oceniał Barski. - Barbara Blida awizowała tę łapówkę prezesowi spółki.

  Były prokurator krajowy odniósł się także do kwestionowania zebranych w śledztwie dowodów, opierających się w tej sprawie rzekomo tylko na zeznaniach Barbary Kmiecik. - Te oceny są chybione. Poza relacjami Kmiecik były też pomocnicze zeznania byłego posła Ryszarda Z., a także dowody z dokumentów, zeznania świadków potwierdzające spotkania w spółkach węglowych. To nie jest jeden dowód. Jeśli nawet tak by było, to nie można go dyskwalifikować.

  Sprawa karna, w której zarzuty miała usłyszeć Barbara Blida, została niedawno umorzona przez sąd w Rudzie Śląskiej, który uznał, że prezesi spółek węglowych nie są osobami pełniącymi funkcje publiczne w świetle obowiązujących wówczas przepisów. Przestępstwo korupcji ich więc nie dotyczy.

  Komisję śledczą zaciekawiły szybkie awanse w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w latach 2005-2007, a więc za rządów PiS-u. Chodzi o byłego szefa ABW Witolda Marczuka i wiceszefa Grzegorza Ocieczka. Marczuk wstąpił do Agencji w stopniu podporucznika, a po niespełna roku odszedł jako pułkownik. Ocieczek trafił z prokuratury do ABW jako szeregowiec. Gdy odchodził, był już pułkownikiem. Zdaniem posłów mogło dojść do naruszenia przepisów o awansach i dlatego wczoraj postanowili zawiadomić prokuraturę.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zadecydował się ostrzec obywateli przed "własnym państwem i jego niepraworządnością".

   OBSERWATOr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Były premier ostrzega Polaków; "zapłaciłem za to okrutną cenę"
   Onet.pl/21.03.2010 06:05
   Były premier Józef Oleksy w wywiadzie dla portalu Onet.pl ocenił, że państwo polskie nie jest praworządne,...rozwiń całość

   Były premier ostrzega Polaków; "zapłaciłem za to okrutną cenę"
   Onet.pl/21.03.2010 06:05
   Były premier Józef Oleksy w wywiadzie dla portalu Onet.pl ocenił, że państwo polskie nie jest praworządne, ponieważ "prokuratura była i wciąż jest dyspozycyjna". Oleksy podkreślił, że to on był pierwszym premierem postkomunistycznym i pierwszym lewicowym marszałkiem Sejmu i "zapłacił za to okrutną cenę". W związku z tym polityk SLD zadecydował się ostrzec obywateli przed "własnym państwem i jego niepraworządnością".

   PS:Ten kraj jest "CHORY"!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dariusz Barski: Zatrzymanie ...

   Stały 59 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Wiadomo, że PISiarczyki pójdą w zaparte i szkoda czasu i pieniędzy na tą ca-
   łą Komisję Kalisza, bo wszyscy wiedzą jaka jest prawda.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama